8.7 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 20, 2021
Start Home Soul Kitchen

Soul Kitchen

2009 yılı yapımı Soul Kitchen aslında Yunanlı Zinos´un (Adam Bousdoukos) işlettiği sıradan bir küçük restorandır. Serbest meslek sahibi olduğu için herhalde parasızlığından olacak hastalık sigortası yoktur. Çalışanları Lucia (Anna Bederke) ve Lutz (Lucas Gregorowicz) ile dükkanını ancak işletebilmektedir. Zinos, ailesi Hamburg´un sayılı zenginlerinden sayılan gazeteci Nadine (Pheline Roggan) ile beraberdir. Nadine bir kaç aylığına mesleği icabı Şanghay´a gitmek zorundadır ve bu yüzden aralarında sık sık tartışırlar. Her türden ilişkileri bir süre sonra web kamerasına oradan da sıfıra iner.

Zinos´un ağabeyi Illias (Moritz Bleibtreu) yıllardır cezaevinde yatmaktadır, ama belirli gün ve saatlerde dışarıda olma hakkını elde etmiştir. Zinos´un yanında göstermelik çalışıp serbestçe dışarı çıkma olanağından bolca yararlanmaktadır. Kahramanlarımız arasında bıçağını yanından ayırmayan son işinden de kovulan İspanyol ahçı Shayn´de (Birol Ünel) katılınca Zinos´un mutfağı yeni çehresini yavaş yavaş kazanmaya başlar.

Nadine Çin´e gider. Belini inciten Zinos´a fizik terapisti kız arkadaşı Anna´nın adresini verir. Anna daha sonra Zinos´un yeni sevgilisi olacaktır. Bu arada Zinos´un okul arkadaşı Thomas Neumann yıllar sonra yolda tesadüfen karşılaştığı arkadaşının lokaline daha doğrusu arsasına gözlerini diker. Niyeti orayı yıkıp yeni bir bina dikmektir. Zinos her defasında satma önerisine hayır der.

İşleri yoluna girmeye başlayan Zinos ayrılık acısına daha fazla dayanamaz ve dükkanı kriminel ağabeyinin ellerine bırakır. Biletini alıp Çin´e arkadaşı Nadine´e gitmek üzere havaalanına gelir. Illias, Thomas Neumann´ın aptalca hazırladığı bir poker partisinde tuzağa düşerek kumar borcu yüzünden Soul Kitchen´i devretmek zorunda kalır. Havaalanında Nadine ile karşılaşan Zinos onunla konuşamaz ve günlerce kızın peşinde dolanır. Nenesi vefat ettiği için geri dönen Nadine daha doğrusu yeni Çinli erkek arkadaşı cenaze töreninde kendisini kaybeden Zinos´un saldırısına uğrar. Korkak Nadine ayrıldıklarını, yeni bir erkek arkadaşı olduğunu Zinos´a söylemeye cesaret edemediğini çok daha sonra açıklar.

Zinos, Illias, arkadaşları Meeee ve Milli ile plan yaparak Neumann ile yapılan satış anlaşmasını çalmak için notere hırsızlık yapmak amacıyla girer ve akabinde polis tarafından yakalanırlar. Zinos serbest bırakılır Illias yine içeri gönderilir. İçeride daha önce Zinos´un Soul Kitchen´de verdiği bir partide maliyeciyi düzen Neumann ile karşılaşır. Maliye de onu düzmüş yeni kumarda kazandığı lokantaya el koymuştur. Açık artırmada satışa çıkartılacaktır. Nadine´in maddi yardımı ile Zinos açık artırmada saçma sapan bir geyikle yeniden lokantasına kavuşur ve film biter.

Fatih Akın tiryakilerini büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştır. Tam da doygun bir rejisörün, bir memleket filmi çektiğine tanık oluruz. Oyuncularının Alman sinemasının renkli simaları olması dışında sıradan, ucuz ve hatta basit bir komedi filmidir Soul Kitchen. Yönetmenin en başarısız eseridir. Stilindeki en büyük kırılmadır. Bir sürü ödül alması bu gerçeği değiştirmez. İyi bir komedi yönetmeni de olabilir ama biz onu Fatih Akın olarak tanıyor, aykırı bir sinemacı olarak biliyoruz. Soul Kitchen sıradan, yavan, gülmecesi alt seviyede seyir eden, bir dahaki gelecek sahnesi önceden kolayca tahmin edilip bilinen zayıf bir multi-kulti komedi ayrıca.

Fatih Akın kendi öz potansiyelini bilmeyen, bilse de yanlış kullanan ölmüş bir Alman hatta Avrupa sinemasını altüst edebilecek yetenek ve çaptaki usta bir yönetmen iken böylesine basit bir filmle uğraşması, tabi mükafatını hakkıyla alması ödüllerine bakmak yeter, yadırganacak bir durum. Demek ki tok olduğumuzda gerçekten de başka düşünüyor, başka üretiyormuşuz.

2010

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular