12.8 C
Hamburg
Mittwoch, Oktober 21, 2020
Start Home Çılgın Kalp (Crazy Heart)

Çılgın Kalp (Crazy Heart)

Bad Blake (Jeff Bridges) 57 yaşında kendince tanınmış başından dört evlilik geçmiş bir country müzisyeni, bestecisi ve söz yazarıdır. Alkoliktir, ucu bucağı sınırı sonu yoktur bağımlılığının. Ömrünce bir baltaya sap olamamıştır, cebinde birkaç kuruşla o şehir senin bu kasaba benim memleketinde irili ufaklı barlarda konserler verip kuyruğunu dik tutmaya çalışır. Kelimenin gerçek anlamıyla o tam bir yalnız kowboydur ama atı ve silahı yerine belinde bir gitarı, altında bir Amerikan arabası şişelerin dibi nerede biter yolculuğuna çıkmışcasına başka bir boyutta yaşamaktadır.

Bu şehirlerarası konserlerinin birinde geldiği küçük bir yerleşim yerindeki organizatörlerden birinin gazeteci yeğeni dört yaşında bir oğlu olan Jean Craddock (Maggie Gyllenhaal) ile tanışır. Aslında bir röportaj vermek için bir araya gelen ikili kısa bir süre sonra kaynaşıp iki aşık olurlar. Jean küçük oğlunu yalnız başına büyütmekte, bencil ve kendisine güven vermeyen erkeklerden kaçmaktadır.

Evlilikleri mi Bad´i mutsuz etmiştir, başarısızlıklarla dolu kariyeri mi, kendi küçük çocuğunu annesiyle yalnız bırakmanın verdiği derin ve tarifsiz sancılar mı tam olarak bilemiyoruz. Ama bilinen o ki bariz bir şekilde Jean ve oğlu, Bad´in bir nevi ilacı olurlar. Bu hayatta bir yerlere tutunamayan Bad yıllar önce terk ettiği, eski hatunlarından birinden olan 21 yaşındaki oğlunu on yedi yıl sonra arayıp ben babanım dahi der. Sonu gelmeden yaşamına bir çeki düzen vermeye başlamıştır. Hatta bir dönem hocalık yaptığı ve bu müziği öğrettiği çaylak ama meşhur Tommy Sweet (Colin Farrell) ile emrivaki dahi olsa yeniden bir araya gelir.

Bir kaç günlük beraberlikten sonra yeniden evine dönen Bad yaşamına kaldığı yerden devam eder. Ne şişelerin sonu vardır, ne içine düştüğü uçurumun. Kısa bir süre sonra Jean oğluyla Bad´i ziyarete gelirler. İşte film olmasa da Bad´in alkol bağımlılığı orada kopar.

Çılgın Kalp´i Thomas Cobb yazmış, senaryosunu uyarlayıp yönetmenliğini yapan ise Scott Cooper. 2009 yılı yapımı film geçtiğimiz haftalarda ancak vizyona girdi ve şimdiden filme isim olan şarkısı dilden dile dolaşıyor. Country müziği benim gibi sevmeyenler için filmin müziği büyük bir işkence olsa da, film başlı başına kult bir film olabilecek denli duygu dolu. Yaşlı, yanlız, kırılmış meşhur bir müzisyenin yeniden yaşama dönmese bile, son kalan yıllarında yaşama sarılmasına insani sıcaklıkla yaklaşan usta bir sinema dili olan yapımcısına ve oyuncularına saygı uyandıran bir film.

Crazy Heart´in diğer oyuncuları Robert Duvall, Sarah Jane Morris, James Keane, Anna Felix, Paul Herman, Tom Bower, Ryan Bingham, Beth Grant, Jerry Handy vs. Çılgın Kalp (Crazy Heart) özünde bir babanın dramıdır, babaların counrty müziği sevmeseler de beğenerek izleyecekleri bir film.

2010

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası bin fidan bağışladı

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), "Yarına nefes ol" kampanyası kapsamında, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğüne bin fidan bağışında bulundu. KMTSO, geçtiğimiz hafta çıkan orman yangınlarında...

Şanlıurfa’da „en lezzetli isot“ yarışması yapıldı

Şanlıurfa'da kadınlar tarafından hazırlanan en lezzetli isotu belirlemek amacıyla yarışma yapıldı. Büyükşehir Belediyesince, Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi'nde "Dünyanın En Lezzetli Acısı Urfa İsotu" sloganıyla...

„Almanya Otomotiv Dijital Sektörel Ticaret Heyeti“ programı gerçekleştirildi

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, pandeminin, dünyanın 4. büyük otomotiv üreticisi olan Alman otomotiv endüstrisini arz ve talep şoklarıyla vurduğunu belirterek, "Almanya'da ağustos-eylül...

Coronakrise: EU-weites System zum Austausch von nationalen Warn-Apps startet

Nach einer erfolgreichen Pilotphase geht Montag das EU-weite System für Interoperabilität von Kontaktnachverfolgungs- und Warn-Apps in Betrieb. Es verknüpft eine erste Reihe nationaler Apps...