0.4 C
Hamburg
Montag, Januar 25, 2021
Start Gesundheit Bunama ya da Demans Hastalığına Giriş

Bunama ya da Demans Hastalığına Giriş

Bunama daha çok 60-65 yaş üzeri yetişkinlerde görülen bir rahatsızlıktır. Bunun birçok hastalıktan dolayı kaynaklanabileceği biliniyor. Akla bu sözcüğün çağrıştırdığı ilk tanımlama, tabi ki unutkanlıktır. Buna bağlı olarak hafıza da ortaya çıkan problemleri ekleyebiliriz. Bunlara yemek yeme, giyinme, doğal ihtiyaçlarını karşılarken görülen sorunlar olarak dile getirilebilir. İnsan yemek yemeyi unutmaz, tuvalete gitmeyi de unutmaz, giyinme de unutulacak gibi değildir. Ama söz konusu olan rahatsızlık bunama (demans) olunca bu sıralananların hepsi ortaya büyük günlük problemler olarak çıkabilir. Burada söz konusu olan hafızada meydana gelen rahatsızlıklardır. Günlük işleyişi, olağan aktiviteleri programlama, düzenleme ve uygun biçimde yerine getirmede büyük sorunlar yaşanır.

Bu sorunları çözerken kontrolünü yitirenlerden duygu patlamaları yaşayanlara, saldırganlaşıp asabi davranışlar sergileyenlere denk gelinir. Bunama hastalarının daha önce sergilemedikleri bambaşka, garip, çocuksu, tanıklık etmekten rahatsızlık duyduğumuz davranışlarıyla karşılaşmak kafa karıştırır. Sıradan unutkanlığın dışında meydana gelen ciddi rahatsızlıklardır burada bahsi geçen. Banal, basit, sıradanın değildir bu türden hareketler, haddinden fazla ciddiye alınması gereken alarm çanlarıdır çalan.

Bu türden sorunları, soruları duyar, bilir, okur, tanık dahi oluruz. Ama modern hayat denilen kapitalizmin insanı insana yabancılaştıran, onu sevmek, onunla paylaşmak yerine onun düşmanı, kurdu, yok edilmesi gereken bir numaralı rakibi haline sokan, yapan hayat koşullarından bağımsız olarak bunamayı ele alamayız. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyenlerin de kapısını çalacaktır bunama, acıyarak hastayı da yaşadığı hayatı da dışarıdan bir izleyiciymiş gibi izleyenleri de ziyaret edecektir. Bunama rahatsızlığı olanlara göstereceğimiz sevgi ve şefkatin tabi ki önemi küçümsenemez, ama bu süreci hızlandıran, rahatsızlığı arttıran, çekilmez hale sokan ağır ve zor hayat koşulları olduğunu görmek gerekir.

Zenginler ile fakirler arasında bu hastalıkla ilgili ne gibi farklılık belirtileri var, eldeki veriler neleri gösteriyor kesin bir şeyler söylemek zor. Ama gün boyu ağır ve zor çalışma koşulları içerisinde on yıllardır aynı işte çalışan bir göçmen işçi ile canı istediği zaman işe gelen, boş zamanlarında birçok sosyal etkinlikte bulunup yılda iki-üç defa tatil yapabilen birinin bunamaya yakalanmaları arasında ne gibi farklılıklar var incelemeye değer. Önümüzdeki yıllarda bu hastalığa yakalanmışların sayısındaki artış sadece Avrupa çapında on milyonlarca olacağı tahmin ediliyor. Biz ise daha hastalığın tanımını yapmaktan aciz sayılıyoruz. Kim ne derse inanıyor, ağzımız açık bakıyoruz.

Unutkanlık ile bunama arasındaki en önemli fark birinin anlık, gelip geçici olduğu diğerinin ise kalıcı olmasıdır diyebiliriz. Bunamanın bir sürü zihinsel aktiviteyle iyileştirilmese de bu sürecin uzatılabileceği, engel olunmasa da karşı konulabileceği söylenir. Eldeki veriler çok erken yaşlarda okuma ve yazma uğraşısı içerisinde olanlarda bunama sürecinin çok yavaş ilerleyip geliştiğini ispatlıyor. Bu yönlü telkin ve tavsiyelerde bulanmaya kimse yanlış dememeli. O halde günlük tutma tavsiyesinde bulunanlar, birkaç sayfa okumadan, en iyisi bir öykü veya şiir okumadan yatmamalı diyenler yine haklılar.

Son yıllarda tıbbın ve bilim insanlarının insan beyni üzerinde yaptığı çalışmalar malum. Ama doğa hâlâ insandan üstün, kendi yasaları var, bildiğini okuyor. Beyin bazı noktalarındaki işlevselliğini yitirdiğinde bunama kaçınılmazlaşıyor. Bu noktalardaki araştırmalar hızla sürerken zihinsel olarak aktif olunmasını, hayatı izlemek yerine katılımcı, sorunları çözücü hayat politikaları izlenmesini tavsiye ediyorlar. Birkaç bulmaca çözmenin bir başına bunamayı ne engellemeye, ne de geciktirmeye gücünün yetmeyeceği ortada. O halde bunamayı yenemeyeceğimize göre, geciktirmek için dahi olsa daha katılımcı, müdahaleci bir hayata merhaba vakti gündem olmalı. Hiçbir şey için geç kalınmış değil.

19.02.2015

Vorheriger ArtikelEve Dönüş
Nächster ArtikelLiteratur in Hamburg

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular