3.3 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 27, 2021
Start Kultur Kino Eve Dönüş

Eve Dönüş

12 Eylül 1980´de Türkiye´de o zamanların kudretli generallerinin yaptığı kanlı ve faşist darbenin kurbanları milyonlarca insandı, yine bir o kadar aile, yeni nesiller ve hatta kültür ve düşünme biçimi bu zorba darbenin kurbanlarıydılar.

Ömer Uğur´un filmi Eve Dönüş´de filmin kahramanı Mustafa sıradan bir fabrika işçisidir. Kafasında bir tek aylardır kendisi ile yatmayan eşi ile ne yapıp edip beraber olma, kendi futbol takımı, kahvede okey oynama, rakı içmenin dışında hiç ama hiç bir şey olmayan bilinen sıradandan da sıradan bir aile babasıdır. Tam da 12 Eylül darbesinin gerçekleştiği günlerde kendisini kiraladığı evinden atmak isteyen ev sahibinin evin boşaltılmasını isteyip ama bunu başaramayıp sırf bu yüzden kurnazca yaptığı asılsız bir ihbar sonucu polislerce geceyarısı gözaltına alınır.

Gerisi bildiğimiz bu dönemi anlatan klasikleşmiş hemen her türlü yapıta malzeme olmuş ağır işkencelerdir. İnsana işkence yapan insanlar, hele hele vatanı milleti koruma kollama adına ellerine yetki, yasa, silah, güç kudret verilmiş, zavallı yaratıkların yarattıkları dünyada yem, balık, bir hiç olmak. İnsanın inancını, Allahını, örgütünü, dostunu, yoldaşını, belki sıradan bir selamı aradığı günler. Bir süre sonra aranan gerçek Şeyhmus´un ele geçirilmesinden sonra bizim kurban bırakılır, Mustafa´nın ve ailesinin yaşamı alt üst olur, ve nice benzeri örneğin yaşandığı, kaç yuvanın yıkıldığı bugün bilinmiyor.

Eve Dönüş bir toplumun nasıl kör edilmeye başladığına güzel bir örnek. Eve Dönüş´te 12 Eylül´ü tersine çevirmeye çalışanlar yok, sosyal eleştiri utangaçca, ama doğal bir sadelik ile, aslında pek de o kadar birilerini incitmemek için yapılmış. Sibel Kekilli´nin usta oyunculuğu övgüye deger. Kültür Bakanlığı´nın böyle bir filmi desteklemesine izin vermek filmin eleştirel yanlarının kırpılmasına razı olmak demenin diğer adıdır. O anlamda oradan destek almak sadece bir kara leke. Zira Türkiye´de azbuçuk kültür olsaydı genel görünütüsü bugün az biraz saygın, itibarlı, değer verilecek bir tablo çizerdi.

12 Eylül ve işkence yer yer sinema filmleri ile karşımıza çıksa da bu kanlı ve zorba zulüm yıllarının genel tablosu çizilmedi henüz, görsel anlamda herkese yetecek, herkesi doyuracak bir filmi yapılmadı, asıl romanı da yazılmadı bu dönemin. O yıllarda doğanlar yaşlandı bugün. O günlerin çocukları bugün nerdeyse torun sahipleri.

Eve Dönüş bu anlamda alçakgönüllü, samimi ve saf bir 12 Eylül hesaplaşması, o yılları unutmamak, unutturmamak gerekiyor. Darbe bugün suç, işkence öylesine. Ama aynı zihniyet ve kültür hala diri, pusuda avını, kurbanını bekliyor. O anlamda Eve Dönüş izlenecek ve kutlanacak bir değerli çalışma.

2010

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular