ALMANYALILAR

İnce Cumali

İnce Cumali

Yönetmenliğini Yılmaz Duru´nun yaptığı, senaryosunu bir Çin efsanesinden Türkan Duru´nun uyarlayıp yazdığı İnce Cumali 1967 yılı yapımı. Filmin başrollerini Yılmaz Güney, Tijen Par, Erol Taş, İrfan Atasoy oynuyorlar. Gösterime girdiğinin ertesi yılı 5. Antalya Film Şenliği’nde o yılın “en başarılı film” seçilmiş. Film kanlı bir silahlı saldırının gerçekleşmesiyle başlar. Birbirlerine ağa diyen iki adam sağında solunda kim ve ne var ne yok hepsini öldürürler. Kötü adam Ali Ağa, Erol Taş, ki büyük toprak ağasıdır ve gözü Ömer Yıkılmaz Ağa´nın topraklarındadır. Çiftliğini satmayan bu ağaya kötü ağa baskın düzenler ve kökünü kurutur.

Tam da doğum anına denk gelen bir acımasız saldırıda yeni doğan Ömer Ağa´nın oğlu bebeği kurtarmak isteyen ebe kalleş ağanın adamlarınca vurulur. Zira saldırıda kim var kim yok hepsi kötü ağanın hışmına uğrarlar, hatta kendi adamalarını, çiftlikteki tavukları dahi bizzat bu kana doymayan ağa katleder. Ölmeden son anda bebeği kendisinden uzağa yuvarlayan ebe bir anlamda onun hayatını kurtarır. Bebeği daha sonra ebenin kocası Değirmenci Mustafa tesadüfen bulur ve çocuğu yanına alır, onu büyütür, yetiştirip okuma yazma yerine özellikle iyi silah kullanmayı ve istediği gibi intikamını almak için vurucu ve saldırgan biri olmasını öğretir. Erol Taş´ın acımasızlığındaki başarılı rolü aşırı dikkat çekicidir.

incecumali.jpg

Ve bebek büyür İnce Cumali yani Yılmaz Güney olur. Birgün tırmandığı ağacın tepesinden çevreyi dürbünle gözetlerken Gülnaz´a aşık olur. Fırsat ayağına gelir. Aşağı kasabada yapılan panayırda yarışma usulü bir araba tekerleği üzerinde yanarak dönen meşaleleri tüfeğiyle vurarak söndürür ve şenliğin ortasında görkemli tahtına kurulmuş ve bu arada artık Mekke´ye gidip hacı olmuş Hacı Ali Ağa´dan vadedilen 25 büyük baş hayvanı ödül olarak kazanıp evine getirir. Ali Ağa´nın yanında oturan kızı Gülnaz´dan başkası değildir. O da İnce Cumali´nin bakışlarını yakalar ve gülümser. Değirmene dönen İnce Cumali´ye yıllarca babası sandığı Değirmenci Mustafa saldırır ve yılların gizemini, sırrını kısaca anlatır.

Değirmenci Mustafa İnce Cumali´nin getirdiği hayvanları geri Hacı Ali Ağa´ya götürür ve onun yüreğine kor bir ateş düşürür. Ona geçmişte yaptıklarını hatırlatır. Akşam olur Mustafa geri dönmez. Yılmaz gece çökünce gölü yüzerek geçip karşı köye Hacı Ali Ağa´nın çiftliğine tek kişilik bir baskın düzenler. Ve Gülnaz´ı kaçırır. Olaylar hız kazanır Hacı Ali Ağa Değirmenci Mustafa´yı öldürüp bir kuyuya atar, Gülnaz kendisini kaçıran İnce Cumali´yi sırtından bıçaklar. Sonrada kendi hikayesini o yaralı hali ile anlatır. Ve Gülnaz´ın gönlünü kazanır. Hacı Ali Ağa bu arada boş durmaz, gidebileceği yerleri yakar, yıkar, pusu kurdurtur. Mustafa´nın kızının ellerini değirmen taşında ezer, adamları aracılığı ile jandarmadan yardım ister, dağa taşa İnce Cumali´yi aşağılayan ve provoke eden yazılar yazılı kazıklar çaktırır. Yazıların ne anlama geldiğini Gülnaz´dan öğrenen Cumali artık saldırıya geçer. Yazılanlarda ki gibi biri olmadığını gösterir. 6-7 ay dağda kalır, kelimenin anlamı ile eşkiyalık yapar, dahası Hacı Ali Ağa´nın mallarını yağmalar, adamlarını öldürüp cezalandırır. Sonunda çareyi muhtara gidip onu affedip, Cumali´ye toprak bağışlamak istediğini anlatan Hacı Ali Ağa ondan arabulucu olmasını ister. Dahası amacı İnce Cumali´yi bir tuzağa düşürmektir. Baskın basanındır misali bir gece ansızın Cumali yatarken Ağa´yı ziyaret eder ve kan davasından vazgeçtiğini kızı Gülnaz´ı açıkça Ağa´dan düpedüz ister. Gülnaz hamiledir ve baharda doğuracaktır, topraktan vaz geçen Cumali Ağa´dan bir tek değirmeni ister.

Filmin sonu kötü hazırlanmış, hakettiği bir doygunluğa ve sinema filmi olgunluğuna uzak. Galiba dönemin son siyah beyaz filmlerine örnek, zira renklere tam olarak siyah beyazdan öte açık ve koyu sarı demek daha doğru. İnce Cumali Yılmaz Güney filmleri arasında önemli bir ciddiyeti ve ağırlığı olan ve uzun yıllar daha kendisinden konuşturup tartıştıracak bir film klasiği.

2009

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: