27.1 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartKulturKinoBenim ve Roz’un Sonbaharı

Benim ve Roz’un Sonbaharı

Metin (Serkan Altunorak) orta yaşlı, yarı entel yarı maganda, gazeteci, yüksek ülküleri olan, çalıskan ve üretken bir insandır. Kendi gazetesini kendisi çıkartmaktadır, dile kolay bir gazete çıkartmanın ne Handan Öztürkdemek olduğunu bilmeyenler için cümle çok yavan ve sıradandır. Olayların geçtiği yer ise onbinyıllık tarihi geçmişi olan Hasankeyf. Metin, filmin başında kısa bir dönem dağda kalmıs, garip bir militanın ruh haline sahip, silah sesleri duyunca çılgına dönen Berfin (Öznur Kula) ile evlenir. Berfin film boyunca bir şeyleri en çokta kendisini tamir ile uğraşır durur. Metin elindeki tek silahı gazetesi ile Hasankeyf´i kurtarmak için çabalamaktadır. Bu uğurda ağabeyinin katledilmesi dahi onu kararlılığından vazgeçirtmez. Düşmanı ise ikide bir ya bakan ile ya başkan dediği biri ile telefonla görüşen Mütahit Sofu´dur. Filmin sonlarına doğru Metin´in arkadaşı Nesim (Aytaç Ağırlar) sonuna kadar can dostu ile beraber olduğunu kanıtlar.

Şiir gibi filmin en önemli kahramanı ve isim babası olmasa da kız kardeşi denebilecek Roz (Bahar Ün) buluğ çağında çocukluktan kurtulamamış genç bir kızdır. Bir ara elma şekeri satar, Tijen ile tanıştıktan sonra dansa başlar. Doğduğundan beri bir küçük dağ köyünde büyümüş, köylerinden göç ettirildiklerinden sonra Hasankeyf´de güzel ve hoppa annesi Sırma (Zelal Gündüz) ile bir mağaraya sığınmış günlük yaşamlarını sürdürmektedirler. Sırma´nın eşi cezaevindedir, ona vefalı olduğunu iddia etmesine rağmen Zekeriya ile düşüp kalkmaktadır. Kızı ile doğru dürüst bir anne-kız ilişkisi kuramamıştır.

Şoreş (Abdullah Tapkan) Metin´in küçük kardeşidir. Küçük bir çocuk olan Şoreş ağabeyine gazetesinin çıkartılmasında özelliklede kendi çocuk arkadaşlarından oluşan ekibi ile bu gazetelerin satılıp dağıtılmasında yardımcı olur. Haylazdır, zeki ve yaramazdır, Roz´a hep gülmektedir. Anne Hatun (Leyla Batgi) hep Metin ile bulunduğu özverili uğraşı yüzünden onu koruyup kollama adına atışır. Metin´in annesine tavırları filmin en hoşnutsuzluk veren karelerinden biridir. Baba Rıza (Tevfik Yapıcı) pala bıyıklı bir davulcudur ve hep Hatun´un bu gece olmaz başım ağrıyor muhabbetine kurbandır, yine de oğlunun haklı davasının yanındadır. Kardeşi Hızır (Murat Batgi) ise zurnacıdır.

Filmin bir başka önemli kahramanı Tijen (Zerrin Arbaş) hanımdır. Yetmiş yaşlarındaki bu bayan İstanbullu zamanında meşhur dansözlerden biridir. Bir star olduğu yıllarda gönlünü bir toprak ağasına vermiş geçmişine sünger çekip gelip Hasankeyf´e aşkı uğruna yerleşmiştir. Roz ile tanıştıktan sonra ona mesleğinin hüner ve icralarını öğretmek, onunla sıradan bir ilişki kurmak için çok uğraşır. Hatta Roz´u evlatlık dahi almak ister. Tijen´in kuması Zerri (Serra Yılmaz) bir karede görünse de üzerine gelen dört kuma ve artık vefat etmiş ağa kocası yüzünden kafayı yemiştir. Etrafa göz kulak olmak için nar bahçesinde yatıp kalkar. Filmde ayrıca Osman Hınav, Zelal Öztürk, Gıyasettin Şehir, Faruk Acar, Mürsel Emektar da yer almışlar.

2009 yılında gösterime giren bu filmi yazan ve yöneten Handan Öztürk´ü kutlamak ve başarılarının devamını canı gönülden dilemek gerekir. Kadınlarımızın kızlarımızın intiharlarıyla anılan bu kente olumlu bir çehre vermekle kalmamış, sular altında kalma tehlikesi olan insanlığın ortak kültür mirası bir yere, bu saygın eseri ile dikkatleri çekmeyi başarmış, sanatın, sinemanın dilini ve gücünü ispat etmiştir.

2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular