14.9 C
Hamburg
Sonntag, Juni 13, 2021
StartHomeŞair ile Gardiyan veya Haydırık Huyduruk Haydar

Şair ile Gardiyan veya Haydırık Huyduruk Haydar

Göçmen edebiyatı denilince sadece öykü, roman, biyografi ve şiirin anlaşılmasının her zaman eksik olduğunu dile getiririm. Göçmen radyosu, haberciliği, gazeteciliği, dernekleri, sporculuğu, kültür ve sanat etkinlikleri, bunun yanı sıra da tiyatrosu başlı başına bir bütün olarak görülüp öyle değerlendirilmesi gerekir. Tiyatronun alt başlık sıralamasında “Tiyatro Asmin”in yeri neresidir, üst kültürün neresindedir, göçmen tiyatrosunun neresine konulması gerekir ayrı yazıların konusu. Olgu Ferman Karayiğit idaresindeki grubun şimdiye kadar Hamburg başta olmak üzere ondan fazla oyununu Avrupa’nın birçok şehrinde oynamış olması.

Tiyatro Asmin’in bu yıl ki oyunu “Haydırık Huyduruk Haydar”. Oldukça itici hatta uyduruk bir isimmiş gibi dursa da benim gibi önyargıya kapılıp yanılmayın. Neredeyse yarı profesyonel bir performansla sergilenen, başarılı ve oldukça eğlendirici, bir o kadar düşündüren, demokrat, ilerici sayısız söylemi olan bir çalışma. Devrimci sanatın devrimci tiyatro neresinde tam olarak ben de bilmiyorum. Ama Ferman Karayiğit’in bizzat yazıp yönettiği oyun askeri darbenin olduğu yıllarda hemen herkesin gözaltına alınıp ağır işkencelerden geçirilerek zindanlara konulduğu bir evrede başlar. Şair Can Baba, eşiyle (Sevgi Polat) günlük olağan siyasi gelişmeleri konuşur, o günün koşulları altında birbirlerine olan sevgi ve dostluklarını doya doya yaşarlarken Şair aslında içten içe kahırlanmaktadır. Neden gözaltına alınmadığına hayıflanmaktadır. Adeta beni de alın psikozunda, kulağı kapıdadır.

Şair’in dileği gerçekleşir. Yaptığı bir çeviriden dolayı gözaltına alınıp cezaevine konur.

Başında Gardiyan Haydar (Haydar Bakay) vardır. Gardiyan bildiğimiz yurdum insanıdır. Bilinçsiz, kurnaz, uyanık, sapına olmasa da copuna kadar devletçi, vatan millet sakaryacıdır. Aslını inkâr edenlerden olduğu oyunun sonlarına doğru anlaşılır. Kırılma noktası ise, Şair’in Gardiyan’la onu oyuna getirip içirttiği zemzem suyuyla başlar. Neredeyse iki saate varan oyunun sıkıcı tek bir anı dahi yoktur. Haydar’ın gerçekten yakınen dayağı yenmiş, çok iyi gözlemlenmiş, en önemlisi de oldukça başarılı, bence aşırı övgü sayılmazsa mükemmel oyunla sergilenen tipolojisi öğretici derslerle doludur.

Tiyatro gibi sanatın güçlü bir dalında yazar, yönetmen ve aynı zamanda oyuncu Ferman Karayiğit izleyicisinin nabzını yakalayan, kendi sanat anlayışından taviz vermeyen, ilerici bir duruşu olduğunu kimselerden çekinip saklanmadan sergileyen, Hamburgluların yakından tanıdğı bir kültür sanat emekçisi. Oldukça kısa sayılabilecek üç ay gibi bir zaman diliminde bu denli başarılı bir oyun çıkartabilmeleri tiyatrocu arkadaşların işlerini ne denli severek yaptıklarının aynı zamanda bir kanıtı.

Bunca övgüden sonra yerilecek yerlerin başında zayıf sahne dekorları görmezden gelinecek gibi değil. Ama bunun da oldukça alçakgönüllü bir bütçe ile çalışmalarını sürdüren bütün tiyatrocu arkadaşların ortak derdi olduğunu görmek gerek. Yani bu konuda izleyicinin hoşgörüsüne oyuncular sığınmak zorunda. Öbür türlü oyunun daha çok ve çeşitli dekorla ayrıca zenginleşebileceğini hatırlatmak gerek. Politik söylemin biraz da aşırıya kaçtığına değinmeli. Aşırı slogan ve ajitenin estetik gücü olumsuz etkilediği ortada. Ama şiirlerin oyuna daha keyifli bir hava kattığına değinmeli.

Kısaca toparlarsak “Haydırık Huyduruk Haydar”ın son yıllarda izlediğim en keyifli ve kaliteli bir tiyatro oyunu olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Sadece olumlanır. İzleyin hak vereceksiniz.

01.09.2014

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular