5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartBücherMetin Celâl: Fazladan Bir Hayat

Metin Celâl: Fazladan Bir Hayat

„Fazladan Bir Hayat” 2010 yılında yayınlanan Metin Celâl’in son romanı. Kahramanımızın adı yok, yazar belki sembol birin yaratmak istemiş. Ben ona Fuzuli demek ihtiyacı hissediyorum, neden? Anlatayım:

Romanı bize Fuzuli kendisi anlatır. Kız arkadaşı Canan’ın yanında onun kız arkadaşı Sevda’ya sulanır. Gerçi kadın onu baştan çıkarmak için kısa etek giymiş sonra da onu Canan’la arasında alay konusu yapmış, roman boyunca ne Fuzuli ondan kopabilmiş, ne de o Fuzuli’den vaz geçebilmiş biridir.

Bir genç düşünün, yazar onu 12 Eylül’ün yarattığı kuşağa dahil ediyor. İnsanın 12 Eylül mü kaldı diye sorası geliyor. Yakışanı eğer illa da siyasi bir yan aranması istenirse Kürtlerle süregelen kirli savaşta çürüyen şimdiki neslimizden doğal bir yansıma denilmeli. Savaşın bireyin, toplumun kirlenmesine değin ürünleri daha verilmedi, öylesi bir yazar geleneği de yok zaten ülkemizde. El yakan konular başkaları içindir.

Fuzuli cinsel organı elinde gezen milyonlarca yurdum erkeğinden biridir. Nereye yapıştıracağını, yerleştireceğini, sokacağını bilmez bir halde canlı bomba misali dönüp dolanmaktadır. Kadın düşkünlüğünün yanı sıra içki olmazsa olmaz bir genel kuraldır böylesi kahramanlarda. Oldukça sıradan klişeler anlayacağınız. Bir berduş kızdan hastalık kapar bizim çapkın farkında değildir.

Babası vefat eder, memleketine gelmek zorunda kalır. İlk kız arkadaşıyla beraber olduktan sonra hapse düşmüştür. Kızın yaşı küçüktür. Yatıp çıkan Fuzuli İstanbul’a kaçmıştır. Adı gibi hayatı, hayatının anlamı, beklentileri, felsefesi de boş olan kahramanımızın aklı fikri kimi ne zaman nerede nasıl düzmenin planlarıyla meşguldür.

Orta Anadolu’da bir kasaba mı diyelim küçük bir şehir mi, yani herkesin birbirini tanıdığı memleketinde karaktersizliğine dair yığınla ipucu yakalarız. Babasının ölümünde birkaç gün sonra üvey annesi Seher ile beraber olur. Hastalığını ona da bulaştırır. Nedense hep Ukranyalı olmak zorunda olan hayat kadınlarından biriyle beraber olur. Sonra sırada Gamze vardır, onun arkadaşı Esma yine payına düşeni alır.

Roman aslında oldukça yavandır. Estetik anlamda da oldukça yetersizdir. Yurdum erkeğine videolarla şantaj yapılır. Miras konusu Fuzuli’nin gündemindedir. Üvey annesini punduna getirmeye çalışan kopuk sonunda onun gazabına uğrar. İstanbul’dan arkadaşı Canan ile romanın başlangıcında onu ayartmaya çalışan Sevda telefonlarla onu yalnız bırakmazlar.

“Fazladan Bir Hayat” bir romandan çok bir anıyı hatırlatıyor. Berbat bir anıyı hem de. Tasvip edilecek, benimsenecek hiçbir şey yok. Memlekete dair her izi bulmak mümkün, yakın tarihte olaylar geçmesine rağmen toplumun çürümüşlüğünü yansıtmaya soyunan yazarın yetersizliği göze batıyor. Yazar Mehmet Celâl aslında çok güzel bir konuyu ele almış ama soyunduğu işin üstesinden maalesef gelememiş.

Edebi yanı zayıf, kuru bir anlatı tadındaki roman günümüz Türkiye bireyini tanımlamakta da yetersiz. Belki büyük şehir adamı, sınıfsal anlamda boş ve cahil bir küçük burjuva lümpeni demek daha yakışanı. Haa, dindar veya ulusalcı gençlikle hiç ilgisi yok. İdeal yok, ideoloji, maneviyat, yaşama anlam arayışı yok.

Toplum şucu bucu diye zaten bölünmüş, Fuzuli de gereksizlerin, boşa gelmiş, boşa yaşayanların temsilcisi, “Fazladan Bir Hayat” gereksiz, apolitik gençliğin, kendine ustaca yabancılaştırılmış birinin hikayesi. İnandırıcılığa ve doygunluğa ama oldukça uzak. Konu yüzeysel, olaylar, kurgular, kahramanlar yüzeysel ve iknadan uzaklar.

Hayata sadece para için ve önüne geleni düzmek diye bakan birini edebiyata katmak istemek yeni bir deneme değil. Ama bu büyük işe soyunmak yeni bir bir şeyleri söylemeyi gerektiriyor, okuru etkilemeyi, büyülemeyi, sürüklemeyi. Ben şahsen pek yavan buldum.

28.07.2012

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular