11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021

Vavien

Kahramanımız Celal (Engin Günaydın)´ın, karısı Sevilay (Binnur Kaya) ile mutsuz bir evliliği, bir de bluğ çağında ikide bir komşunun kızına asılan oğlu (İlker Aksum) vardır. Celal ağabeyi Cemal (Settar Tanrıöğen) ile ortak bir elektrik dükkanı işletir. Ağabeyi ile arada bir Samsun´a pavyona gider, eve yalan söyleyip bir ihale işi var derler. Celal gittikleri pavyonda şarkıcı Sibel Ceylan´a aşıktır. Celal ha bire Sevilay´ın Almancı babasının yıllardır her ay ona gönderdiği ve sık sık aman ha kocan duymasın diye tembih ettiği, onun da bunu karısının sakladığı zulasında bularak habersizce aldığı paraların en azından bir kısmını Sibel´e yedirmektedir. Karşılığında Sibel´den birkaç yalancı gülücük dışında bir şey alamasa bile Celal´e yetmektedir bu.

Celal tilki gibi bir planla hem bu paraların üzerine konmak, hem Sibel´e kavuşmak hem de Sevilay´dan kurtulmak en doğrusu da mutluluğunu yakalamak için çılgınca bir plan yapar. Ve bu planını yağmurlu bir havada akrabaları ve ailesiyle hep beraber yaptıkları bir piknik gezisi dönüşünde tamamıyle önceden kendi planladığı gibi problemsiz şekilde gerçekleştirir. Karısını bir uçurumdan aşağı arabasının otomatik açılan kapısı sayesinde keskin bir virajı yağmurlu ve kötü havada alırken güya kazayla fırlatıp atar. Birkaç gün dışarıya yaslı gözüküp sevincinden dört köşe ortalıkta dolaşan Celal´i ölmeyip geri dönen Sevilay büyük bir hayal kırıklığına uğratır.

Sevilay´ın yaşadıkları başından sonuna aslında sevgi dilenciliğidir, yuvasına adam akıllı mutluluk getirmek istemek değil, pis bir çiledir. Celal gibi bir iti bile sevebilmek için herhalde insanın büyük bir kalbe ihtiyacı olsa gerek. Sevgi dilencisi rolündeki inandırıcılığı hayretler vericidir. Kadının bir hiç olduğuna, Celal´in bencil ve egoist maçoluğuna seyrederken fesüphanallah dedirten sahnelerin bolluğuna kıl olursunuz. Sibel´in sahibinin Celal´e attığı kafa, ağabey Cemal´in Neşat Ertaş´la atışması, evin küçük oğlunun babasının porno kolleksiyonunu bulup filmlerden biriyle otuzbir çekmesi, babasının da bunu anlaması filmin doruklarıdır denilebilir.

Filmin ilginç şahısları arasında bir de bayan bir milletvekili vardır. Sevilay´ın dolmaları bir de alt kattan açılıp kapanan elektrik düğmesinin bir üst katta da vavienli sistemle açılıp kapanmasına takılan çokca başarılı mevzu var. Sevilay´ın babasının tek bir karede dahi görünmeksizin telefon muhabbeti onu filmin güçlü ve önemli unsurlarından biri yapmaya yetmiştir. Celal, Sevilay´ın sakladığı paraların yerini bilir, oğul babasının muzır cd´lerinin yerini. Komşuda çocuğun kızına ikide bir asıldığını. Aslında ortada gizli saklı bir şey yoktur. Herkes kimin ne yaptığını bu küçük yerleşim biriminde bilir.

Filmin sonu en arzulanılan biçimde bitmesiyle de olumludur. Engin Günaydın´ın bir tek büyük bir başarıyla oynamayıp ayrıca da senaryosunu yazdığı, Yağmur Taylan ve Durul Taylan kardeşlerin yönettiği 2009 yılı yapımı Vavien, kara mizah tarzı ile ele alınmış kolay unutulmayacak seviyeli bir komedi filmi.

2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular