27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartBücherNeslihan Acu: Meltem K.’yı Kim Öldürdü?

Neslihan Acu: Meltem K.’yı Kim Öldürdü?

Neslihan Acu “Meltem K.´yı Kim Öldürdü“ isimli ilk romanında aslında bilinen klasik bir zengin fakir öyküsünü ele alıyor. Ama çağdaş, sürükleyici, zengin ve çok yönlü bir anlatı ile. Romanın ilk bölümlerindeki edebi izlerin derinliği ve çok boyutlu kapsamı ilerleyen bölümlerde olayların akışında boğulmuş. Estetik anlamda edebiyat azalmış ama güçlü ve heyecan verici bir anlatı ortaya çıkmış. Romanın kahramanlarından Meltem fakirdir, rahat ve huzurlu bir hayat yaşamak amacıyla çeker İstanbul´a gelir. Zengin bir ailenin oğlu psikopat ve hasta ruhlu Cihat ile tanışır. Klasik bir yeşilçam filminde gibi hissedersiniz kendinizi.

Neslihan Acu bize Meltem´in içinde yaşadığı toplumdan kısa ve küçük bir kesit sunuyor. Binlerce Nejat´tan, Fikret´ten, Tekin´den, Güldem´den, Zeliha´dan, Suzan´dan birer örnek sunuyor. Meltem mutluluğu zenginlikte arar ve bulacağını sanır. Cihat eski sevgilisi Naz´ın kendisini terk etmesinin intikamını Meltem´i kölesi yaparak gidermeye çalışır. Cihat´ın babası Tekin, eşi Suzan´ı kırmış, efendi köle ilişkisi benzeri bir evliliğin bilinen bariz örneğini temsil eder, yanına varlıklı ve başarılı biri olduğu eklenerek. Meltem kitabın başında hep okur, kitaplarla arasındaki bağ ve ilişki nedense onu Cihat´ın dahası tutkularının ve materyel bağımlılığının, mal mülk sahibi olmanın hırsını yenmesine yardımcı olamazlar. Ki bu romandaki ilk ve en önemli kırılmalardan biridir.

Yazmaya oldukça geç başladığını iddia eden Acu ilk denemelerini senaryo yazarak edinmiş. Mükemmeliyetçi biri olduğunun hemen her izini her bir tümcesinde bulmak mümkün. Doğma büyüme İstanbullu Acu´nun bu ilk romanı aşırı gerilim tadı verse de sıradışı ve toplumsal sorunları irdeleyen, sorgulayan, ciddi anlamda kurcalayan bir tadda yazılmış. “Meltem K. ´yı Kim Öldürdü” bilinen anlamda büyük bir eleştiri almış denilemez ama bu Neslihan Acu´nun ciddi bir yazın insanı olmadığı anlamına gelmez. Ülke nüfusuna göre bir romanın satış rakamlarına bakarsak kitabının basılması bile başlı başına bir başarı.

Meltem´de eleştiren, boyun eğmeyen, köleliğe direnen, erkeğe ve aileye başkaldıran, asi, kavgacı ama kendi kendine yetmeyen zayıf, kırılgan, yenilen ama eğilip bükülmeyen bir kadını görürüz. Gerçi gerçek yaşamda böylesi kadınların da olduğu söylense bile çevremizde rastgelmemiz, hatta tanışmamız tamamen tesadüflere bağlıdır. Belki de bunun gerçekten öte bir kurgu olmasından öteye gidememesinden Meltem K. öldürülür. Zira o bilinen ve tanınan sıradan kadın değildir. Filmlerdeki, kitaplardaki, arzulanan, hedeflenen, örnek alınan gizli bir ilham ve güç alınan malum idealize edilmiş salt kurgusal bir tipolojidir. Belkide yazarın özgür kadın olunamayacağı karamsarlığının kötü bir yansımasıdır.

Neslihan Acu başarılı ve tadına doyulmayan bu romanında içinde bulunduğu toplumun değer yargılarını da bol bol alaya alır. Aileyi sorgular, fakirliğe haykırır, zengin ile kötülük arasında belki farkında olmayıp istemeden bir bağ kurar. Zenginin malı deniz yemeyen domuz der adeta. Bu anlamda Meltem´e zavallı demek akıl karı değildir. O bizim gibi ülkelelerdeki kadına sıradan ve doğruya yakın bir örnektir. Zengin koca ile kurtulmuş her hangi bir kadınla henüz tanışmadım, ama bunun hayalini kurmadan yaşayan ve hatta bunun hayaline muhtaç olmayan kadın da.

Romanı bize Meltem´i deliler gibi seven”cüce ve bodur” Meltem de dahil kimselerin görmediği Nejat anlatır. Kitap elinizde bittiğinde kime acıyacağınıza şaşırırsınız Cihat´a mı, Meltem´e mi, Zeliha´ya mı yoksa Nejat´a mı. Neslihan Acu iyi ve usta bir romancı, usta bir kalem ve yaşam tecrübesi dolu bir kadın. Edebi yanı güçlü, sosyal konularda samimi anlamda eleştirel, benim de söylenecek sözüm var bilincinde katılımcı yanı baskın önemli bir edebi şahsiyet. Edebiyat dünyasında şimdiden seviyeli bir yer edinmiş vaziyette. Kadını seven onu ve Meltem K.´yı kesinlikle sevecektir.

2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular