ALMANYALILAR

Kozanoğlu

Kozanoğlu

Kozanoğlu bir Yılmaz Güney filmi değil, 1967 yılı yapımı filmin senaryosunu Ayşe Şasa yazmış, Türkiye sinemasının duayenlerinden rahmetli Atıf Yılmaz yapmış. Yılmaz Güney bilindiği üzere Atıf Yılmaz´ın yanında sinema ile tanışır, daha sonra ama ustasını geçer. Yolu siyasi arayışları vesilesiyle ayrılır, sonunda Anadolunun bu iki yiğit insanından geriye Kozanoğlu gibi önemli bir film klasiği kalır.

Film oldukça eski, siyahbeyaz görüntülerin karartıları ve ses tonundaki düzensiz ayarlar ve benzeri teknik sunu büyük sabır ve anlayış gerektiriyor. Bu anlamda Kültür Bakanlığı bu filmi yeniden restore etmeli, kurtarmalı, dijitalleştirmeli ve piyasaya yeniden sürmelidirler. Sinema sevgisi ve kültür bilinci adına.

Filmin nerede geçtiği tam olarak belli değil, Osmanlının sonlarının yaşandığı, Anadolu´da küçük bir yerleşim yeri ve kırsal alanlar. Yöreyi ve çevre illerdeki idareyi ve sancak beyliklerini ellerinde bulunduran Hasanoğullarının vergilerini toplama adı altında köylüler ve yöre sakinleri ağır baskı, zulüm ve sömürü altındadırlar. Yeni bir vergi düzenlemesi adı altında Kozanoğlu Hüseyin (Yılmaz Güney)´in evi bir nevi haraç alan Hasanoğullarının yöredeki adamları tarafından basılır. Kızkardeşi Zehra´ya tecavüze yeltenenlere karşı çıkan ve bu yüzden meydan dayağı yiyen Kozanoğlu´na yardıma gelen Baba Osman Kozanoğlu öldürülür.

kozanoglu

Olay bir yerli Robin Hood´una doğru yol alır. Yılmaz dağa eşkiyaya katılmaya karar verir. Kısa sürede babasının intikamını alır, nam salar, yöre halkının kalbinde adeta taht kurar. Yanında eskiyalığı öğrendigi çapulcu, yağmacı, talancı mantığa uzak olan Kozanoğlu´nun hem kalbi hem vicdanı temizdir. Alışılmışın dışında bir yerli filmdir, sürekli beklenmedik sürprizlerle karşılaşırız. Her ne kadar her haksızlığa uğranıldığında dağa çıkmak makbul ve genel geçer en doğru adalet sayılsa da memlekette düzde, ovada, toprakta karşılaşılan yaşam dağdan daha karmaşıktır.

Kozanoğlu eşkiyalığı bırakır Süleyman Emmi´sine gider, eski arkadaşları Hasanoğullarının komplosu ile devlete saldırır, bir paşanın kızını tam da sözcük anlamı ile dağa kaldırırlar. Kozanoğlu kızı kurtarır, paşaya götürür. Kısa bir süre sonra devlet güçlerince yaklanır. Kendisi ile Paşa´nın huzurunda yüzleşen Kozanoğlu başvurduğu komployu Hasanoğlu´nun yüzüne haykırır. Paşa´yı öldürmek isteyen Hasanoğlu etkisiz hale getirilir ve çarşıda asılır. Olup bitenleri azçok anlayan Paşa´nın affı ile yerleşik hayata geçen Kozanoğlu Hasan Usta´nın yanında kılıçların üstüne nakkaşlık yapmaya başlar. Her ne kadar Hasanoğlu asılsa da ailesinin sarayda ki olan nüfuzu ve gücü Paşa´yı filmin sonunda etkisizleştirip Kozanoğlu´nu cezalandırır.

Osmanlı tarihini ve son dönemini azçok anlatmaya çalışan film aslında ülke sorunlarının eleştirel olmayan bir savunusunu açıkça yapıp, onu bozanların nedense hep ticaret, kar, daha çok para isteyen, düşünen ve böyle davranan insanların oluşuna dem vuruyor. Kozanoğlu bir Yılmaz Güney eseri olmasa da salt bu üstün performansı ve usta oyunculuğuyla adeta onunla özdeşleşmiş ciddi bir filmdir.

2009

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: