5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartBücherSema Kaygusuz: Yere Düşen Dualar

Sema Kaygusuz: Yere Düşen Dualar

Yere Düşen Dualar 2006 yılında yetenekli yazarın ilk romanı olarak yayınlanır. Ve hakkettiği kadar da övgü, destek ve ilgi görür. Bu ilk romanında yazar sanki elindeki Türkçe bir sözlükteki bulduğu sözcüklerin hemen hepsini kullanarak dev bir eser, ciddi bir klasik ortaya çıkartmıştır. Kelime hazinesi ondan daha zengin bir başka Türkiyeli romancının olduğunu sanmıyorum. Romanın özü, öyküsü tek düze, bilinen, sıkıcı bir klasik olsa da, renkli ve allegorik anlatılar okura zengin ve doygun bir şölen sunar. Onlarca sözcüğü kullanarak bir tümce ile evreni anlatmanın mümkün olabileceğine iyi bir örnektir Kaygusuz. Suzan Samancı´nın ters versiyonu, paradoksudur diyorum ben, zira o bir kelimeye evreni sığdırma ustası. Kıyaslamak ikisininde alanında farklı ustalar olduklarına sadece örnekleme amacı taşır.

Romanın ana kahramanı Leylan bize yaşadığı küçük adayı anlatır, buradaki yaralı ruhlu babası Kutsi Karaca´yla, kendisini ve onu terk eden annesi Ecmel´i, ve daha bir çok aile ve gereksiz ada sakinlerini. Kaygusuz´un dili şiirselden öte duygu dolu. Romanda mantık ve aklın izini sürenlerin büyük bir hayal kırıklığı yaşayacakları kesin, ama duygu dolu, derin his, gözlem, gönderme ve benzetmelerin yapıldığı yürekleri ısıtan ve aydınlatan bir ifade zenginliği göze batan.

İnsanın aklına ister istemez popüler ve tanınmış bir haftalık tiyatro grubunun yöneticisinin, oyunun önergesi neydi, ana fikri neydi sorusunu akla getirtse de romanın yanıtının kimselerin cebine sığmayacak kadar zayıf olduğunu görürüz. İyi bir roman işte, demek herkese yetmeli. Kullanılmadık sözcük bırakmayan Kaygusuz bir Avrupalı ruhu ile incir kavuğunu doldurmayacak bir konu hakkında günlerce konuşabilecek denli ince bir ayar ve ruha sahip olduğunu satırları ile kanıtlıyor. Bu anlamda romanın ilk bölümüne değin kusursuz izleri ikinci bölümde arayanlara Allah´tan sabır dilemek gerekiyor.

Sema Kaygusuz bilge bir kadın. Farklı, başka, sıra ötesi biri. Türkiye sınırlarına sığamayacak kadar zengin bir ruha sahip. Yere Düşen Dualar bunun sadece küçük bir yansıması. Serseri bir ruh gibi gözükse de anlatıcının çizdiği kurgu, olaylar başlı başına bu roman her sesin uzun düşünülmüş ince, narin, oldukça hassas dengeleri üzerinde kurulduğu, yazıldığı belli. Edebiyatı, hele hele romanı sevenlerin bitmemesi için her bir satırını doya doya büyük bir sıcaklık, sevecenlik, merak azbiraz da heyecanla okuyacakları bu çalışma ciddi ve seviyeli bir örnek olarak edebiyat tarihindeki yerini kesinlikle alacaktır.

Yere Düşen Dualar´da dev ve usta bir edebiyatçının bu romanla görkemli bir tahta oturuşunun izlerini görürüz. İnce ruhlu bir kadının, büyük bir yetenek ile Leylanlaşarak yaşamın bir kesitini herhangi bir yerde ve anda bize büyük bir sevgi ile anlatışına tanık oluruz. İnsanı, kendisini, dünyayı, yaşamı arayanların, anlamak isteyenlerin, soru soranların, eleştirenlerin, gerçeği görmek isteyenlerin az biraz dahi olsa kendisini bulabilecekleri, anlık gelip geçici gibi dursa da büyük bir edebiyat tadını veren bu çalışma ile muhteşem hoşnutluklara kapılacaklarını söylemek abartı olmaz.

Yine de ikinci bölümdeki anlatıları anlamak, yeniden yazılmaya çalışılmış ilk bölümün tekrarında aynı zevki ve tadı bulmak zor, hatta yer yerden öte bunaltıcı bir tekdüzelikten bahsetmek mümkün. Roman biter aklınızda ne kahraman kalır, ne karakter ne öykü, ama benliğinizin derinliklerine işler Sema Kaygusuz´un biçemi ve üslubu.

2010

Vorheriger ArtikelÇirkin Kral Affetmez
Nächster ArtikelRoman: Unterwegs (1)

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular