13.9 C
Hamburg
Sonntag, Oktober 25, 2020
Start Kultur Kino Çirkin Kral Affetmez

Çirkin Kral Affetmez

Çirkin Kral Affetmez 1967 yılı yapımı, filmin afişinde renkli yazmasına rağmen siyah beyaz, resim, görüntü, ses ve müzik kalitesi sanıldığından da kötü bir film. Yani teknik olarak kabaca bakıldığında. Ama bu daha çok geri planda kalması gereken önemde yüzeysel bir eleştiri. Filmi Yılmaz Atadeniz yapmış. Senaryoyu Yılmaz Güney ile birlikte yazmış yönetmen. Başrolde Yılmaz Güney, Nebahat Çehre, Yıldırım Gencer oynuyorlar. Film kanlı bir soygun ile başlıyor. Bir fabrikada para sayan iki şahıs öldürülür. Polis o zamanki deyimi ile frukolar, çocukluğumda hatırladığım en eski polis arabası ile tepesinde tek lambası olan ve canavar siren ve sinyali vererek ertesi sabah Mustafa Işık isimli şahısı tutuklar. Çünkü iki veznadarın öldürüldüğü yerde polis kırık gömlek düğmesi bulmuştur. Düğme de bizim masumun kanlı gömleği ile tamda kırıldığı yerden uyuşmaktadır.

Göründüğü kadarı ile Mustafa Işık bugünlerde popüler tabiri ile tam bir komploya kurban gitmiştir. Olay günü berbere, eczaneye gittiğini söylese bile şahitler üzerine yanlış, yalan bilgiler verirler. Mahkeme idamla yargılanması kararına varır. Zira bizzat kendisinin istediği şahitler kendisini suçlamış, dahası yalanlamışlardır. Açılan davadan sonra Mustafa´nın karısı çocuğunu bırakıp kaçmıştır. Mustafa kızkardeşi Ayşe´ye gidip Yusuf Dağcı (Yılmaz Güney)´yı bulup getirmesini, kendisine yardımı dokunacak biri varsa onun da Yusuf olduğunu anlatır.

Yusuf Dağcı yıllar önce Mustafa Işık´ı öldürmek için yemin etmiş en yiğit ve dürüst düşmanıdır. Ayşe uzun bir yolculuktan sonra Yusuf´u bulur, ikna eder ve Adana´ya getirir. Yolda trende Mustafa´yla bu komployu hazırlayanların adamlarının saldırısına uğrarlar ama Yusuf hepsini bıktırıcı kavgalardan sonra etkisiz hale getirir. Cezaevinde Mustafa ile görüşen Yusuf onun isteği üzerine hareket eder.

Mustafa Işık´ın fabrikatör Yıldırım´a 80 bin lira borcu vardır. Genel görüntüye göre Mustafa bu borcunu ödemek için soygunu gerçekleştirmiştir. Oysa kendi fabrikasını aşırı vergi borcu yüzünden kara gözlüklü ve kötü adam Yıldırım Bey soymuş, çalışanlarını öldürmüş, suçu Mustafa´nın üzerine yıkmıştır. Yusuf yalancı şahitleri tek tek ziyaret eder. Gelecek mahkemede gerçeği söylemeyeni ölümle tehdit eder. Bu komplonun içerisinde Mustafa´nın avukatı ve Yıldırım´a kaçan karısı da vardır. Demek ki para herkesi satın alabiliyormuş.

Film 42 yıl önce çekilmiş, yapılmış ama yine de bambaşka bir zevk, heyecan ve zenginlik taşıyor. Yılmaz Güney´in usta oyunculuğunun yanı sıra Nebahat Çehre´nin mükemmel ustalığına extra değinmek gerekiyor. Filmin sonu az çok tahmin edilebilecek gibi sonlansa da final sözleri tam bir felsefe başlı başına. “Kinden hayır gelmez, insanlar birbirlerini sevmeli, bize yanlış öğretmişler.” Bir yaşam tarzı, bir din, inanç olarak da algılanabilir bu ağır ifadeler.

Nihayetinde Çirkin Kral Affetmez ironik bir adlandırma. Ne Yılmaz çirkin, ne de affetmemezlik söz konusu. Boş bir anınızda illa da bir Yılmaz Güney filmine bakmak istiyorum dediğinizde bakabileceğiniz soft, seyredilip hemen unutulacak filmler kategorisinde hoş bir çalışma. Ama başarıya giden yol, halkın gönlünde taht kurma kavgası sancılı, karmaşık oldukça dolambaçlı bir süreç. Bu evreyi yaşayıp atlatmasa Yılmaz Güney, Yılmaz Güney olmazdı kesin.

2009

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

„Wirtschaft braucht weiterhin unsere Unterstützung“

Bundeswirtschaftsminister Altmaier hat sich Donnerstag mit Vertreterinnen und Vertretern von 35 Wirtschaftsverbänden per Videokonferenz über die aktuelle Lage in den Unternehmen und Betrieben ausgetauscht....

Arjantin’de asgari ücret ve sosyal yardımların artırılması talebiyle gösteri düzenlendi

Arjantin'de binlerce kişi, asgari ücretin ve sosyal yardımların artırılması talebiyle gösteri yaptı. Çeşitli sosyal organizasyonlar ve sol görüşlü grupların çağrısıyla başkent Buenos Aires'te toplanan binlerce...

EU mobilisiert internationale Geber zur Unterstützung der Rohingya-Flüchtlinge

Donnerstag hat die Europäische Union gemeinsam mit den Vereinigten Staaten, dem Vereinigten Königreich und dem Hohen Flüchtlingskommissar der Vereinten und den Ländern der Region...

Batman’da özel bir hastanede hastaları robot ADA karşılıyor

Batman'da özel bir hastanede hastaları yerli teknoloji ile üretilen robot ADA karşılıyor. Konya'da, Akınsoft yazılım firmasınca kurulan "AkınRobotics" fabrikasında tasarlanan robot ADA, Batman'da özel bir...