11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartBücherKerime Nadir: Samanyolu

Kerime Nadir: Samanyolu

“Samanyolu”nu Kerime Nadir‚in ne zaman yazdığını bilmiyoruz, yayına hazırlayanlar da unutmuşlar önemsiz bir şeymiş gibi. O günlerin koşullarına göre değerlendirmek zor da olsa mutlu bir aile içi aşk romanı olması için özel bir çaba sarfedilmiş gibi. Yazarın o yıllarda aile içi evliliğin çocuk ölümleri veya sakat doğumlarla ilgili istatistiklerden haberi yok anlaşılan. Olsa böylesi bir ilişkiyi tasvip edip özendirici bir tarzdan eminim daha uzak dururdu.

Roman adını Galicia’lı Saint-Jacques’in Cezayirli ve Endülüslü Araplara karşı savaşan Alman Charlemagne’a yol göstermesi için çizilmiş, tabi göğe, yani bir çobanın anlatımına göre. Yıldızları izleyen aşıkların uydurduğu hikayelerden biri işte.

Roman bir parkta başlar, orta yaşlarda olmasına rağmen hayat yorgunu ve kır saçlı bir adam Sema ile Salah isimli iki gencin aşkına kulak misafiri olur. Salah’ın aşkı için büyük bir yanlış yapacağını anladığı vakit olaya müdahale etme ihtiyacı hisseder. Gençle birkaç gün sonra buluşarak ona notlarını verir. Anlatı bu notların yansımasıdır diyebiliriz. Romanın kırılma noktası ve eleştirilmesi gereken ilk yanı sonunda başlangıç yerine dönülmemesidir. Yani “Samanyolu” biter ve biz Salah ile Sema’nın aşklarına ne olduğunu bilmeyiz.

Notlara göre Zülal anlatıcının teyzesinin kızıdır. Anlatan adamın adı ise Nejat. Nejat doğduğunda annesi vefat etmiştir. Notlarını ona atfen yazar. Nejat’a teyzesi sahip çıkar. Teyze kızı Zülal ile beraber büyüyen ve okuyan Nejat ona aşık olur. Okulu bırakır, askere gider, gizli aşkına birçok mektup yazar ama ona vermeye cesaret edemez. Zamanı gelir askerlik bite, Zülal okuldan mezun olur.

Nejat’ın eski bir arkadaşı Amerika’da mühendislik okumuş Namık ortaya çıkar. Bu arada Nejat’ın babası hasta ve ölüm döşeğindedir. Ölmeden oğlunu son defa görmek istemektedir. Nejat gider babasını üvey annesini ve üvey kızkardeşleri Nükhet ile Nebahat’ı görür. Adam son nefesinde af dilese de Nejat onu affetmez, tercihi teyzesinin yanında kalmak olur.

Zühal ile tanışan Namık kısa göz koyar ve arkadaşı Nejat’dan kendisine yardımcı olmasını ister. Mazohist Nejat önce Zühal’i ikna eder, Namık’la evlenmesinden sonra teyzesinin kızına yıllardır içinde sakladığı hislerini, ona olan tutkusunu ve kara sevdasını açıklar. Zühal kızar, öfkelenir onun aşkına karşılık vermesi zaten imkansızdır.

Garip toplumumuzun garipliklerine dair sayısız yansımaları yakalamak mümkün. Romanda güçlü sahnelerin varlığına işeret edilse de bunların hepsinin olumlanacak güzelliklerde olmadığı bilinmeli. Tam bir Yeşilçam filmine gider gelişmeler. Namık her evli erkek gibi karısını aldatmaya başlar. Hem de kiminle Nejat’ın üvey kızkardeşi Nebahat ile. Aradan geçen zaman içerisinde altı yıl olmuş Namık ile Zühal çiftinin altı yaşında Erol isimli bir de oğlu olmuştur, Zühal Nejat’ı sevdiğini anlar.

Onlar erer muradına, bize de sorular sormak kalır geriye. Kerime Nadir toplumumuzun bağrından çıkıp gelmiş popüler edebiyatın uzun yıllar aşk ihtiyacına yanıtlar veren eserlerin ölümsüz kalemidir. Ama “Samanyolu”nda olumlanacak hiçbir yan yoktur. Onların mutlu evliliklerinden akraba evliliğinden dolayı engelli çocukların olacağını bilmek bile bu aşkı benimsememek için yetmeli. İnsan hayatının da bir anlamı ve önemi olmalı. Roman da dahi olsa. Roman akraba evliliklerinin ülkemizde hâlâ geçerli ve gündem olduğu kültürün oluşmasında aktif veya pasif mutlaka bir rol oynamıştır. Olumlanacak kurgu dahi olsa hiçbir yanı yoktur.

2011

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular