11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeAşka Son Şans

Aşka Son Şans

Aşka Son Şans filmi orta yaş evresindeki yani 40´lı yaşlarına merdiven dayamışların, Harvey (Dustin Hoffman) ile Kate (Emma Thompson)´nin isimden de anlaşılacağı gibi aşka son bir şans daha vermeleri, belki bu defa tutar da kurtulurum temeli ve umudu üzerine üzerine kurulmuş, başarılı, hoş sohbet, az biraz da olsa humor dolu bir eğlence. Büyük bir zevk ve keyifle izelenecek boşa gitmeyen zamana güçlü bir kanıt ve yanıt.

Filmi Joel Hopkins yazmış, yönetmiş ve 2009 yılı yapımı. Harvey Shine kızının düğünü vesilesiyle ABD´den çalıştığı problemli işyerinden izin alıp o hafta sonu Londra´ya gelir. Her an zengin olup, her an işten atılabilinecek bir meslekte çalışmaktadır, reklam sektöründe yazardır. Hani batı toplumunun olmazsa olmaz türündeki sembolik gerçek yaşamın en tipik örneklerinden biri olan insanı bir gecede vezir, bir sabah kahvaltısında rezil edebilecek türünden bir meslekte. Hafta başı ama çok önemli bir toplantıda bulunmak için kesin geri dönmek zorundadır.

Harvey kırılmış, bizdeki tabiri ile feleğin çemberinden geçmiş, eşinden ayrılmış, zarif ve kırılgan biridir. Kendine özgü bir iç dünyası, espri yapma yeteneği, efendi bir görüntüsü ve ne yapsa karısına yaranamayan erkek imajı vardır. Tipik insanımıza o kadar uzak gibi gözükse de her erkekde olan onda da vardır. Kendine özgü gururu, hayatta kalma mücadelesine dört elle sarılma inancı veya seçeneksizliği, sevgiyi arayışı, bir kadın tarafından beğenilip el üstünde tutulma isteği vs.

Kızının düğününde dahası nikahında karşılaştıklarına içerlememeye çalışarak dahası gereksiz ve fazlalıkmış gibi durduğu hislerine kapılarak, birazda eğlencede başına gelen ufak tefek utandıran talihsizliklerden etkilenerek yaşadığı hayal kırıklığını dert etmemeye ve hatta saklamaya çalışarak düğünü daha başlamadan terk edip geri dönüş için havaalanına gelir. Geri dönüş uçağını kaçıran Harvey barda yatışmak için içkisini yudumlar iken ilk Londra´ya inişinde yolcularla broşür dağıtan, dahası anket yapan (galiba istatikçiydi) ve kendisi ile aşağı yukarı aynı yaşıt ve benzer koşullar içerisinde yaşayan Kate ile tanışır. Kate yaşlı ve paranoyak annesi ile beraber yaşayan, zamanın birinde aldırdığı çocuğunun vicdan hesaplaşmasını yıllarca yapan ve bunun verdiği suçluluk duyguları ile karman çorman, bir yandan erkeklerden kaçan, diğer yandan kendince arayışları olan, yine de atlı bir prensin varlığına inanan ve onu arayan biridir.

Hızlı, içten, mantıklı ve sevecen bir dostluk sohbeti kısa sürede kendisine son şansı verilen bir aşka dönüşür. Film Dustin Hoffman hayranları için bulunmaz bir cevher. Bu türden filmleri sevenlere keyifli dakikalar yaşatacak cinsinden. İşten atılmayıp istifa eden Harvey Kate´in dünyasına hızlı bir dalış yapar. Kızının düğününe geri döner ve hem kendisinin hem de kızının yaralı ruhuna ilaç olur.

Aşka Son Şans yetişkinler için bir aşk filmidir denilebilir. Onun sınırsız, zaman ve mekan tanımayan, sihirli ve evrensel gücüne inananların, kırık aşk hikayelerine bulaşmışların, hele hele baba olanların, kız çocuğu babası olanların, boşanmışların heyecan ve merakla izleyecekleri mükemmele yakın ebatlarda bir film.

2012

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular