3.3 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 27, 2021
Start Home Kurt Adam – The Wolf Man

Kurt Adam – The Wolf Man

19 Şubat 2010´da gösterime giren Kurt Adam-The Wolf Man´i Andrew Kevin Walker ile David Self yazmışlar. Yönetmen ise Jumanji ve Jurassic Park III filmlerinin ustası Joe Johnson. 2009 yılı Hollywood yapımı film türünün en yenisi özellikle Anthony Hopkins´in rol alması filmin özellikle izlenmek istenmesine neden olmaya yeter. 19. yüzyıl Londra´sında geçen filmde kardeşinin nişanlısı Gwen Conliffe (Emily Blunt)´in mektubu ile kayıp küçük kardeşinin bulunması için baba evine dönen Lawrence Talbot (Benicio Del Toro) yıllardır ayrı yaşadığı babası Sir John Talbot (Anthony Hopkins) ile karşılaştığında oldukça geç kalmıştır. Kardeşinin cesedi gelmesinden bir önceki gün vahşice parçalanmış bir halde bulunmuştur. Aslında tiyatro artisti olan Lawrence kalıp olayı çözmek için kolları sıvar.

Kurt Adam bu arada boş durmaz, içindeki vahşi ses en çokda dolunayların olduğu gecelerde ortaya çıkar ve çevresine nasıl yırtıcı bir yaratığın yıllardır ortalığı kan gölüne çevirdiği realitesiyle beraber efsanesinide beraber yayar. Sir John Talbot zamanın birinde Hindistan´a yaptığı bir gezide birgün bir mağarada yalnız başına yaşayan biriyle karşılaşma muhabbetine bir hastalık kapar. İçindeki insan böylece hayvanlaşır. Vahşi bir hayvan olduğu karanlık ve kör bir gecede karısını öldürür. Bunu tam olarak değil de yarım yamalak gören büyük oğlu Lawrence çıldırır. Yıllarca akıl hastanesinde kalır. Zalim baba yetmez baba evini ciddi olarak terk etmek isteyen küçük oğlunu da Kurt Adam´laştığı bir gecede yine acımasızca öldürür. Lawrence´in mektupla dönüşü bu döneme tekabül eder.

Film haddinden fazla heyecanlı dahası sürükleyici olsa da eksileri arasındaki en büyük pay hikayesinin zayıflığında. Gerçi böylesi filmlerde mantık ve akıl aramakda her izleyicinin hoşlanacağı bir beklenti değil. Mekan, dekor, makyaj mükemmele yakın denilebilir. Antohony Hopkins´in oyunculuğu dahi filmi kurtarmaya yetmemiş. Performansı zayıftan öte yer yer her türlü ikna ve inandırıcılıktan uzak. Baba oğulun ölüm kavgası tam bir eğlence, ama Allah kimseye öyle bir baba vermesin dedirtecek cinsinden. Yine öyle bir oğul da.

Filmin en masumu Gwen Conliffe rolüyle Emily Blunt. Filme aşk dokusu verilmek istenmişse de pek öyle olmadığı finalde kendisini belli ediyor. Bu arada Kurt Adam´ın yer yer özellikle de Scotland Yard´ın Jack The Ripper davasına da bakmış olan meşhur müfettişinden kaçarken dört ayak üzerinde kovalamacası Gwen´i kovalarken iki ayaklı biri halinde seyir etmesi dikkat çekiyor.

The Wolf Man´a türünün en iyisi demek diğer türdeşleri için büyük haksızlık olur, en yenisi, heyecanlısı dahası sürükleyicisi ve en tarih kokanı demek en yakışanı olacak. Gerilim filmlerini sevenlerin, az birazda korku ve fantastik tiryakilerinin, hatta soft gülmece peşinde koşmasa da azbuçuk beklentileri olanların hoşuna gideceği hoşça ama boşça zaman geçirebilecekleri ve kesinlikle öyle uzun bir dönem hafizalarında tutamayacakları öylesine bir film.

2010

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular