ALMANYALILAR

Şeytanın Oğlu

Şeytanın Oğlu

Azılı ganster Kazım Dumrul Ankara´da gerçekleştirdiği bir silahlı soygun sonrası polis tarafından yakalanır. Ama çaldığı paraları sakladığı yeri polise günlerce süren dayak, küfür ve işkenceye karşı yine de söylemez. Cezaevine önce bir hücreye atılır, sonra bir koğuşa yerleştirilir. Filmin başında Kazım´a bir tuzak hazırlanır. Yeni hafiye olmuş Kemal isimli bir polisi yanına yeni tutuklanmış bir katil olarak sızdırıp yerleştirirler. Kazım´ın güvenini kazanıp kaçırtma planını yürürlüğe koyar polisler.

Yönetmenliğini Mehmet Aslan´ın yaptığı bu film 1967 yılı yapımı. Yılmaz Güney hem senaryoyu yazmış, hem de başrolde oynamış. Onun yanı sıra Peri Han, Hayati Hamzaoğlu, Birsen Menekşeli , Suha Doğan, Cenk Er´de rol almışlar. Filmin ilk bir kaç dakikasında sonra da orasına burasına serpiştirilmiş özellikle Sergio Leone ile James Bond filmlerinin değişmez müziklerine şahit oluruz.

seytanin_oglu_1967.jpg

Ve Kazım Dumrul, Yılmaz Güney´in “ben bir gün Balta Limanı´ndan iniyordum, trafikte yeni bir icat çıkmış…”diye başlayıp devam eden hikayesi dinlemeye değer. Kazım usta bir planla hapishaneden arkadaşlarının yardımıyla anlaşmalı şişlenerek bir arkadaşıyla daha sonra getirildikleri hastaneden kaçmayı başarır, tabi polis ajanı Kemal´de hemen peşinden. İlginçten öte heyecanlı bir koşuşturmaca, takip, gangster avı başlar. Kazım aslında serserinin tekidir, gözünü kırpmadan adam öldürür, can yakar, ama merhametlidir. Kendine göre raconları vardır.

Kendisini kaçıran arkadaşları sakladığı paraları artık söyleyip paylaşmaları gerektiğinde ısrar ederler. Kazım´ın kendince hesapları vardır, yaptığı soygunlara özür dileyerek, kan dökmekten hoşlanmadığını kurbanlarına belirterek başlar. Adeta bir centilmendir. Ama yanıltır, bazen hemen basar tetiğe amacına ulaşmak için. Gözü dönmüş paradan başka bir şeyi görmeyen azgın bir krimineldir. Polislerle alay edercesine her gün bir vukuatta bulunur Kazım adamlarıyla beraber.

Tam bu arada az biraz iyileşip kendine gelen ajan hafiye Kemal kurnaz planı ile devreye girer. Kazım´ı adamlarından ayırır, o gün sadece kendisi yapacağı soygunda yanında olmasını ister. Kazım ve adamları bir gün de kafa dinlesinler diye kabul ederler. Ertesi gün parayı sakladığı yere adamlarını götüreceklerini Kazım söyler.

O gece Kazım, kadını ve polis ajanı Kemal işbaşında soygun yaparlarken Kazım´ın adamları polis tarafından bir bir yakalanırlar. Tarık dışında kurtulan olmaz. Tarık geri döndüklerinde Kemal´in polis olduğunu, sabah onu telefonun başında görüdüğünü, kendilerine bir tuzak hazırladığını anlatırken Kemal silahını çeker ve Kazım ile neden bu işe girdiğini, vazifenin kutsallığına dair söylevi ile ders verir. İstemiye istemiye Kazım´ı tevkif etmek zorundadır. Kazım ise bunun güçlüğünden dem vurur.

Ve Kemal´i Tarık ile beraber etkisiz hale getirip öldürme kararı alır Kazım. İstemiye istemeye. Kemal´in son isteği annesini görmek olunca işler karışır. Durduk yere kanı Kemal´e kaynayan Kazım´ı hiç tahmin edilmeyecek bir sürpriz beklemektedir. Kemal´in verdiği adresten annesini ziyarete giden Tarık Yesilçam gerçeğine özgü bir sırrı ortaya çıkarır, ama yine de inandırıcı, heyecanlı ve güçlü bir kurgu ile film hazırlanmıştır. O yılları da göz önünde bulundurduğumuzda tam bir gangster destanıdır izleyiciye sunulan. Usta bir geçiş evresi öncesi filmi.

2010

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: