ALMANYALILAR

Bahar Gelince

Bahar Gelince

Bahar gelince siyasetin canlanıp kanlanmasındaki ana unsurun, hormonlardaki değişkenliğin kaçınılmaz yansımaları olduğunu çok bilmişler bilirler. Yılın başında alınan kararlar uygulanmaya konulmak üzere hamle yaparlar. Güneş de, rüzgar da, bulutlar ve ağaçlar ve doğa dile gelir, hatırlatırlar yine kendilerini birer birer. Ertelenmekten bıkmak değil dolaptan çıkartılıp giyinmek, hatırlanmak ister. Bir bahar daha geldi, kimbilir neler olacak, gelecek, yapacak, edecek kendisini sorgulatacak.
 
Meydanlar öfkeli yumruklar, kin dolu gözler, silah gibi kullanılan sloganlarla dolar. Polis kovalar, bazen de yakalar, gençlerin damarlarında bir tek aşkın kanı değil, sistemi ters yüz etmenin ateşli rüyalarının heyecanı dolaşır. Şairler azar, aşıklar tozar böylesi havalarda. Baharda bir tek çiçekler, güller değil çıkınımızdaki hasretler de bir kez daha kendilerini gösterirler, birer birer.
 
Her birimiz başka bir diyarda, başka şartlarda, bambaşka koşullarda karşılarız baharı. Yazarken zamanın da, mevsimin de ne zaman ve nasıl gelip geçtiğini bilmeyenler, böylesi konulara dair ahkam kesmeye yanaşmazlar. Ama anı yakalama ustaları ise, değil saatler, dakikaların tarih yazabileceğini çok iyi bilirler.

6
Bahar insanların kaderini belirler. Sevinilecek müjdelerin haberciliğine soyunur. En az bir veya birkaç internet gazetecisinin heybesindeki haberler kadar yüklüdür. Yeri ve sırası geldiğinde okunmak, anlaşılmak için sabırsızlıkla bekler.

Sokaklardan gelen çocuk sesleri artar, parkları ziyaretler başlamıştır bile. Genç, güzel, alımlı, kilolu veya her nevi zıt bileşenler toplamına tekabül eden kadınlar dikkat çekerler. Hormonları çoğalan bir tek delikanlılar, bunamanın eşiğindeki bıyıklı moruklar değildir.
 
Bahar yönlendirir bizi. Biz erkekler, olmasa da bıyığımızı neye boyamalıyız telaşına düşeriz. Yeni çift çorapların satın alınması sezonu açılmıştır. Romanımızda baharı anlatan başyapıt hâlâ yoktur, yazılmayı bekler. Bizim oralılar baharı yaşamazzuk takılırlar. Topyeküncü ve tümdenvarımcı anlayışları kendimize daha yakın hissettiğimizden ya garpçıyızdır, ya da şarkçı. İkisinin ortasının olabileceğini eklektizmden anlayanlar sorgularlar.
 
Kışlıklar terk edilir, traşa ihtiyacı olanlar haykırmaya başlarlar. Aynaların yalan söylemeye daha fazla tahammülleri kalmaz, sokarlar gözümüze ihtiyaç olmayan kiloları. Sağlık, bayındırlık, ihale mafyası, İçişleri Bakanlığı’ından gelen talimatlar, gümrük tebligatları, okunmayan köşe yazıları enflasyonu piyasayı kaplar. Gel de kıllara kıl olma.
 
Hayat okuyanlar ve okumayanlar arasında zaten paylaşılmışken, yetmez gibi bir de saflara baharın geldiğini görenler ve yaşayanlarla, bu baharı da farketmeyenler katılırlar. Kim kime dum duma şarkısı değildir bu arabesk atletini giyinmiş. Yazın habercisidir bahar. Daha fazla ısının ve ışığın. Baharda geldiğine göre, umutlanmamak için hiçbir neden kalmadı demektir.

2014

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

%d Bloggern gefällt das: