5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartBücherOsman Aysu: Ölüm Oyunu

Osman Aysu: Ölüm Oyunu

“Ölüm oyunu” Osman Aysu’nun 2010 yılında yayınlanan bir romanı. Polisiyeden çok gerilim-thriller demek daha uygun olur. Olmayan bir ceset, işlenmemiş bir cinayet ve katil olmayınca romana polisiye demek olanaksızlaşıyor tabiki. Ama bu yanıltmamalı, kurgudaki heyecan yine yaratılan kahramanlar ve birbirinden karmaşık olaylar ve gelişmeler örgüsü başarılı ve doyurucu bir üslupla veriliyor.

Çokça ve hızlı yazan yazar Osman Aysu bu defa yine diğerlerinden farklı bir hikaye ile karşımızda: Gökhan Elmas başarılı bir avukattır. Günlerden birgün oldukça zengin ve kendisi gibi epey başarılı işadamı Hayri Tanman tarafından iş görüşmesi için villasına davet edilir. Daha doğrusu Hayri bey Gökhan’dan hayati bir konuda yardım istemektedir. Kendisi bir katildir, suçunu avukata itiraf eder. Yirmi yıl önce karısı Ayça’yı öldürmüştür. Sinsi bir planla yüzme bilmeyen kendisinden epey genç ve güzel karısını kurduğu bir tuzakla arabasıyla birlikte boğazın karanlık ve kirli sularına yuvarlamıştır. Araba kazasından yüzme bilen Hayri bey kurtulmuş ama yüzme bilmeyen karısı vefat etmiştir.

Avukat Gökhan adamın itiraflarına şaşırır. Olay kapanmıştır, zamanında herkes kazanın bir cineyetin kalleş ve adi planı olduğunu anlamamış ve kaza olarak değerlendirmişlerdir. Sorun Hayri bey birkaç gün önce ölen karısından bir zarf alır. Resimli bir tehdit mektubu. Gökhan onun cinayet işlemediği için sevinmesi gerektiğini anlatmaya çalışırken, adam işin iç yüzünü açıklar. Kadın kıskanç kocayı aldatmış ve ölümü hak etmiştir işadamının ifadesine göre. Adam karısını düpedüz aşığıyla zina yaparken basmıştır. Yine de ne aşığına ne de karısı Ayça’ya bir şey yapmıştır. Kadının dur durağı olmadığını anlayınca kıskanç koca onu ortadan kaldırmaya karar vermiştir.

Roman bu ya kadın yirmi yıl sonra çıkıp adama şantaj yapmaya başlar. Ünlü bir ceza avukatı olarak Gökhan adama davayı kabul edemeyeceğini, polise ve savcılığa başvurmasını ilk önce tavsiye etse bile Hayri beyin bol sıfırlı çekini görünce olayı araştırıp aydınlığa kavuşturmayı kabul eder. Kadın gerçekten yaşıyor mudur, Hayri bey kendisini nasıl savunmalıdır gibi konuların açıklığa kavuşması gerekmektedir.

Müzmin bekar ceza avukatı Gökhan Elmas garip ve karanlık olayı aydınlatmak için soruşturmalarına başlar. Ayrıca bayan Tanman’ı bulur, dahası kadın avukatı bulur, birbirlerine ilk bakışta aşık olurlar. Olaylar gittikçe karmaşıklaşmaya başlar. Hayri bey avukatın ve karısının peşine adamını takmış, yaptıkları her hareketten haberi vardır.

Avukat başına iş mi almıştır, Ayça ile mutluluğu yakalayabilecek midir, kadın mı yalan söylemekte, eski kocası aslında kağıt üzerinde hala kocası işadamı Hayri Tanman mı yalan söylemektedir, avukatın yazıhanesinde çalışan ve Gökhan’a aşık Bingün’ün hali ne olacaktır, artık emekli olmuş polis eskisi Recep’in cinayete araba kazası diyerek Hayri beyin teşebbüsünü hasıraltı ederek yıllaraca ondan para sızdırmasının sonu gelecek midir? Daha benzeri bir çok sorunun detayları ve yanıtları sürükleyici ve heyecanlı romanda.

Dinlenmek için okunacak ve çabuk unutulacak bir ara roman. Ölümle oyun olmaza ispattır bu roman.

2011

Vorheriger ArtikelZukunftsvisionen
Nächster ArtikelFeridun Zaimoğlu: Aşk Yanığı

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular