5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartNewsInterviewHamburg’dan Şırnaklı çocuklara eğitim desteği

Hamburg’dan Şırnaklı çocuklara eğitim desteği

Hamburg’da yaşayan bir din adamı olan Christian Arndt, Şırnak’ta kendi yurdunda mültecileştirilen çocuklara yardım eli uzatmak için çalışıyor.

Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan protestan din adamı Christian Arndt, kendi yurdunda mültecileştirilen Şırnaklı çocuklara ilişkin proje geliştiriyor. “Şırnak’ın Mülteci Çocukları” adlı bir dernek kuran Arndt, 1992 yılında katıldığı Newroz etkinliklerinden bu yana düzenli aralıklarla Elazığ, Dersim, Bingöl, Amed, Kars, Van, Cizre, Mardin ve Şırnak gibi il ve ilçeleri gezip gördü ve oradaki insan hakları ihlalerini çok yakından gözlemledi. 2002 yılındaki seçimleri resmi görevli olarak denetleyen Arndt, sayısız Kürt köy ve yerleşim biriminde, yaşanan savaşın izlerini yakından gördü, tanık oldu. Geçtiğimiz yaz “Şırnak’ta Mülteci Çocuklara Yardım” isimli bir proje başlatan Arndt ile projeye ilişkin konuştuk.

Hamburg’tan binlerce kilometre uzaktaki Şırnak’a ulaşma ve oradaki çocuklara yardım etme düşüncesi nasıl oluştu?

1992 yılında ilk defa Batman’a gittim, hemen akabinde Amed’i gördüm. Ondan sonra hemen her yıl düzenli olarak Newroz kutlamalarına katıldım. Kürdistan’ın birçok şehrini ve yerleşim yerini yakından gördüm, oradaki yaşama ve koşullara tanık oldum. Bana orada en çok sorulan sorulardan biri; ‘gidince Almanya’da ne yapıyorsunuz, neler yapacaksınız’ soruları oldu. En büyük sorunumuz görüp yaşadıklarımız, tanık olduklarımızı, buradaki kamuoyuna medya aracılığıyla ulaştıramamaktı. Şu bir gerçek, Kürt sorunu Alman medyasını o kadar da çok ilgilendirmiyor ya da bilmek istemiyorlar oralarda olup bitenleri.

Bundan üç yıl kadar önce bir Kürtçe özel okulun açılması projesine katıldım. ‘Kürtçe resmi okul ve üniversitelerde öğretilir özel dershanelerde değil’ diyen yasa ile bu çabamız yasaklandı. Geçen yıl Şırnak’taydım, daha önce Amed’de bir Alman arkadaşım ile karşılaştım. Şehrin bir semtinde bir projeyi gerçekleştirmeye çalışıyordu. Bundan etkilendim ve dedim Hamburg’ta buna benzer bir şeyler yapmayı deneyeyim. Sonra Şırnak’a geçtim, binlerce mültecinin yaşadığı bir şehir haline gelmişti Şırnak. Orada bazı öğretmenlerle tanıştım. Bu fikir orada oluştu. Hamburg’a geldikten sonra Kürt ve Alman dostlarla bir resmi dernek kurduk ve bir yerlerden başladık.

1.jpg

Bu fikrin hayat bulması için neler yaptınız?

Geçen yıl Newroz vesilesiyle Şırnak’ta iken yerel politikacılarla, DTP yöneticileri, KESK’li sendikacılarla ve birkaç öğretmen ile bu projeyi somutlaştırıp, üzerinde tartıştık. Şırnak’ta yüzbinlerce insan yaşıyor. Bunlar köyleri yakılan, ailesi öldürülen, yerinden-yurdundan edilen savaş mağdurları. Birçoğu işsiz-güçsüz, çocuklarını okula gönderemeyen insan sayısı çok fazla. Biz eğitimin bir insan hakkı, çocuğun bir hakkı olduğunu düşünüyoruz. Eğitimsiz çocuk geleceksiz çocuktur, geleceksiz çocuk da geleceksiz Kürdistan’dır.

Bu projeyi insanlara nasıl tanıtıyorsunuz? Kürtler buna nasıl bir reaksiyon gösteriyorlar?

Bir çocuğun ayda ortalama 20 Euro’luk masrafı oluyor, bunu karşılamaya çalışıyoruz. Projeyi olumlayan ve destek sunmak isteyenler çok. Kürt bölgelerine gittiğimizde yığınla çözüm yolundan bahsediyoruz. Kafa yorup yeni düşünceler üretmeye çalışıyoruz. Ama böylesine somut bir proje ile ilk defa halkın karşısına çıkıyoruz. Kürtler sorunlarına zaten duyarlı, hemen her konuda yeteri kadar bağışta ya da ekonomik destekte bulunuyorlar. Hamburglu Kürtlerin o kadar çok parası da yok. Herkes alçakgönüllü koşullar altında yaşıyor. Ama biz Alman kamuoyunda duyarlı insanların olduğuna ve sesimizi duydukça projemize destek sunacaklarına inanıyoruz. Gerçek problem Alman kamuoyunda Kürt sorunu bugün dahi bilinmeyen ve yabancı bir sorun. Bu somut proje sayesinde Kürt sorununu da daha yakından duyuyor ve öğreniyorlar.

Sıradan bir Kürdistanlı olarak bu projeye ne gibi katkılar sunabiliriz?

Bireysel destekleri klasik anlamda pek istemiyoruz. Genel istemimiz oradaki çocukların durumundan yola çıkıp, kimin neye ihtiyacı olduğunu saptamak. Yani birileri tek bir çocuğun veliliğini üstlensin ve sadece onu desteklesin biçiminde değil. Okul malzemeleri pahalı, buna harcamalar yapılıyor. Okul üniforması, önlüğü ve elbise sağlanıyor. Somut materyal harcamalarında kullanıyoruz elde ettiğimiz maddi destekleri. İsteyen herkes istediği kadar, kendi gücü oranında bu projeye destek sunabilir, alt ya da üst sınır gibi bir kısıtlama yok. Derneğimiz üzeri katkı sunulabilir. Destekleyen üye olabilir ya da sadece bağışta bulunabilir. Derneğimizin resmi bir tüzüğü olduğu için verilen bağışlar vergiden de düşürülebilir.

Çocukların genel sorunları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Çocukların ebeveynleri genelde işsizler. Ya hiçbir yerden gelirleri yok ya da çok az. Çocuklar ailelerin geçimlerinde küçük çaplı da olsa destek sunmak zorundalar. Örneğin mendil satarak, seyyar satıcılık yaparak ya da ayakkabı boyayarak. Doktora gidemiyorlar çünkü çok pahalı. Bir çocuğun sosyal hizmetlerden yararlanabilmesi için yeşil kartı yok. Sağlık sorunları çok fazla. Bu da dengesiz beslenme ve savaşta yaşanılanlarla doğrudan bağlantılı. Parasızlıktan okula gidemiyorlar. Çocuklarda ağır travmalar gözlemlemek mümkün. Hemen hemen hepsi savaş mağduru ailelerin çocukları. Onlar kendi normal çocukluklarını yaşayamadılar. Oradaki sorunları, üçüncü dünya ülkeleriyle kıyaslayabiliriz ancak.

Yapılan bu yardımların gerçekten de Şırnak’taki çocuklara ulaştığını kontrol edebilmek mümkün mü?

Haklı ve yerinde bir soru. Şunu hemen belirteyim ki, derneğimiz ve derneğin finans konuları her yıl maliye kurumlarınca denetlenmek zorunda ve bizler de bu konuda bizden istenilen bilgi ve belgeleri resmi kurumlara sunmakla yükümlüyüz. Dernekler Yasası uyarınca sadece bu proje için harcamalarda ve maddi destekte bulunabiliriz, başka bir konuda değil. Bu bizim tüzüğümüzde de yazıyor. Örneğin başka konularda başka tür yardımda bulunamayız, yani okula ya da velilere yardım gibi. Bunlara tüzük yer vermiyor, biz sadece ihtiyacı olan çocuklara yardımcı olabiliyoruz. Bu da resmi dairelerce denetleniyor. Bir de dışarıda bir ülke ile ilgili proje olduğu için daha bir titizlikle denetleniyoruz.

Şimdiye kadar kaç çocuğa yardımcı oldunuz?

Şu anda on çocuğa hizmet veriyoruz. Oldukça az, bu sayıyı hızla arttırmak istiyoruz. Her ay düzenli olarak 200 Euro maddi destekte bulunabiliyoruz, ki bu da çok cüzi bir rakam, ama şimdilik gücümüz bu kadarına elveriyor. Bu on çocuk ilkokula başladı.

Şırnak dışında diğer bölgelerde de bu projeyi hayata geçirmeyi düşünüyor musunuz?

Sıkça duyuyorum, Şırnak ‘peki ama Batman, Elazığ, Mardin ne olacak’ gibi. Biz bu sıralar sadece Şırnak’a yardımcı olabiliyoruz. Ben de birçok bölgede iyi hizmet verebilmeyi diliyorum ve arzuluyorum. Diğer Kürt bölgelerinde böylesi ya da benzer projeler hayata geçirilsin ve desteklensin. Ama bugünkü koşullarımız somut olarak ancak böylesi bir çalışmaya elveriyor. Yeterli bir kaynağa ve desteğe sahip olursak, neden başka bölgelerde de yapmayalım ki? Küçük bir katılımla belki bir parça eski kaynağını, özlerini de bu sayede insanlar unutmayacaklardır.

Projeye destek vermek isteyenler aşağıdaki banka hesabına bağış yapabilir veya başvuru yapabilirler:

Flüchtlingskinder Sirnak,
Hamburger Sparkasse,
Hesap Nr: 1206137836 ,
BLZ: 20050550
kinder.sirnak@gmx.de.

 

Yeni Özgür Politika, 02.02.2007

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular