13.4 C
Hamburg
Mittwoch, September 30, 2020
Start Kultur „Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım”

„Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım”

Efruz ismi Farsçadan geliyor. Aydınlatan, parlak, gösterişli demek. Oyundaki Efruz (Deniz Kaya) da aynen böyle. Yüzeysel, üçkağıtçı, açıkgöz, her şeyi bilen Almancı gibi göze batan sivri ve itici bir karakter. Babası Firuz (Brüsk Cudi) bir Alman firmasının İstanbul temsilcisidir. Batıcıdır. Aynı zamanda İttihat ve Terakki’cidir. Efruz’un çocukluk yılları zenginlik ve sefahat içerisinde geçer.

Efruz’un kontratipi ise adı üzerinde Vicdani’dir (Mehmet Öndek). Doğrucu Davut gibidir. Dürüst, ahlaklı, erdemli en önemlisi de adı gibi vicdanlı birisidir. Doğumundan birkaç ay sonra annesini yitirmiştir. Asker ve milliyetçi bir babanın oğludur. Klasik alaturka kültürle yetişir. Yedi yaşında babasını Sarıkamış’ta Ruslara karşı yapılan savaşta yitirir. Vicdani’yi babaannesi yetiştirir. Mehmet Öndek’in göze batan performansının altını çizerek devam edelim:

1900’lü yılların başında dünyaya gelen zıt kardeşler okula birlikte başlarlar. Zenginin oğlu ile hem öksüz, hem de yetim büyüyen birinin okul arkadaşlığı nasıl olabilir tahmin edilebilir. Okullar biter, gençler hayata atılırlar. Vicdani çalıştığı işyeri Vagonli’den kovulunca işten çıkarılanlarla protesto eylemindedir. Efruz’da kovulduğunu söyler. Ama patronun kızına asıldığı için kovulduğunu söylemez. Milli ekonomi nutku çekerken adı gibi gösterişlidir. İkinci Dünya Savaşı patlak verir. Vicdani şark hizmetine giderken Efruz her zamanki gibi uyanıklık yapıp İstanbul’da kalır.

Sebati Yılmaz (Teoman Aykut) Vicdani’nin patronudur. İşe aldığı Lalifer’in (Türkan Tekdaş) peşindedir. Lalifer Vicdani’yi aldatır. Hamile olan Lalifer Vicdani ile evlenir. Çocuk Efruz’dandır. Efruz kalp krizinden ölen Sebati’nin hanımıyla evlenip onun zengin mirasına konar. Yine çocukluk ve gençlik yıllarındaki gibi Efruz Vicdani’nin elinden aşklarını da nüfuzunu kullanarak almaktadır.

Efruz “Halkın Nabzı” isimli gazeteyi çıkartır. Vicdani gazetede çalışmaya başlar. Nilüfer (Gönül Aslan) onun “Mahzun Kalpler” köşesini yazmasına itiraz edecek gibi olsa da patronun dediği olur. Efruz meclise girererek enseyi kalınlaştırırken Vicdani’nin payına arama, gözaltı, takibat düşer. Onu içeriden yine nüfuzunu kullanan Efruz kurtaracaktır. Vicdani’nin kendisiyle ve Efruz’la hesaplaşmasının başlangıcını Necla Uğraş’tan dinleriz.

Oyun boyunca ikilinin serüvenlerini izler, güler, düşünür, neşelenir, dersler çıkartırız. Her bir karakterde az veya çok kendimizi buluruz. Tamamiyle bir tiyatro oyununun hissetirdikleridir sergilenenler. Ne eksik, ne de fazla. Haldun Taner’in 1964 yılında yazdığı bu oyunun yönetmeni ise küçük yaşlardan beri tiyatro ile iç içe olup oyunculuğu ve müzisyenliği birlikte yürüten Özlem Winkler-Özkan.

“Getto Tiyatro”nun bir yıldır titizlikle çalıştığı oyun Hamburglu tiyatroseverler için sıradışı, hareketli, eğlenceli, neşe ve keyf veren farklı bir performans.

25.04.2015

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Şirket sahibi kadınlara network desteği

Mobil Oil Türk AŞ, dünyanın birçok ülkesindeki kadın iş sahiplerine, global ya da lokal büyük kurumların tedarik zincirine dahil olmaları için fırsatlar sunan WEConnect...

Schweizer Referendum: Präsidentin von der Leyen begrüßt klares Votum für Personenfreizügigkeit mit der EU

Kommissionspräsidentin Ursula von der Leyen hat die Entscheidung des Schweizer Volkes begrüßt, weiterhin Teil der Personenfreizügigkeit der Europäischen Union zu sein. Sonntag haben knapp...

BTSO, Bursa’nın en büyük 250 firmasını açıkladı

OYAK Renault'un 24,6 milyar liralık değerle ilk sırada yer aldığı listede ikinci TOFAŞ, üçüncü Bosch oldu Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) kent ekonomisine ışık...

EU-Staatsanwälte leisten Eid vor Europäischem Gerichtshof

Bei einer Zeremonie vor dem Europäischen Gerichtshof haben die Staatsanwältinnen und Staatsanwälte der neuen Europäischen Staatsanwaltschaft Montag ihren Eid abgeleistet. Die Europäische Staatsanwaltschaft wurde...