27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartKultur„Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım”

„Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım”

Efruz ismi Farsçadan geliyor. Aydınlatan, parlak, gösterişli demek. Oyundaki Efruz (Deniz Kaya) da aynen böyle. Yüzeysel, üçkağıtçı, açıkgöz, her şeyi bilen Almancı gibi göze batan sivri ve itici bir karakter. Babası Firuz (Brüsk Cudi) bir Alman firmasının İstanbul temsilcisidir. Batıcıdır. Aynı zamanda İttihat ve Terakki’cidir. Efruz’un çocukluk yılları zenginlik ve sefahat içerisinde geçer.

Efruz’un kontratipi ise adı üzerinde Vicdani’dir (Mehmet Öndek). Doğrucu Davut gibidir. Dürüst, ahlaklı, erdemli en önemlisi de adı gibi vicdanlı birisidir. Doğumundan birkaç ay sonra annesini yitirmiştir. Asker ve milliyetçi bir babanın oğludur. Klasik alaturka kültürle yetişir. Yedi yaşında babasını Sarıkamış’ta Ruslara karşı yapılan savaşta yitirir. Vicdani’yi babaannesi yetiştirir. Mehmet Öndek’in göze batan performansının altını çizerek devam edelim:

1900’lü yılların başında dünyaya gelen zıt kardeşler okula birlikte başlarlar. Zenginin oğlu ile hem öksüz, hem de yetim büyüyen birinin okul arkadaşlığı nasıl olabilir tahmin edilebilir. Okullar biter, gençler hayata atılırlar. Vicdani çalıştığı işyeri Vagonli’den kovulunca işten çıkarılanlarla protesto eylemindedir. Efruz’da kovulduğunu söyler. Ama patronun kızına asıldığı için kovulduğunu söylemez. Milli ekonomi nutku çekerken adı gibi gösterişlidir. İkinci Dünya Savaşı patlak verir. Vicdani şark hizmetine giderken Efruz her zamanki gibi uyanıklık yapıp İstanbul’da kalır.

Sebati Yılmaz (Teoman Aykut) Vicdani’nin patronudur. İşe aldığı Lalifer’in (Türkan Tekdaş) peşindedir. Lalifer Vicdani’yi aldatır. Hamile olan Lalifer Vicdani ile evlenir. Çocuk Efruz’dandır. Efruz kalp krizinden ölen Sebati’nin hanımıyla evlenip onun zengin mirasına konar. Yine çocukluk ve gençlik yıllarındaki gibi Efruz Vicdani’nin elinden aşklarını da nüfuzunu kullanarak almaktadır.

Efruz “Halkın Nabzı” isimli gazeteyi çıkartır. Vicdani gazetede çalışmaya başlar. Nilüfer (Gönül Aslan) onun “Mahzun Kalpler” köşesini yazmasına itiraz edecek gibi olsa da patronun dediği olur. Efruz meclise girererek enseyi kalınlaştırırken Vicdani’nin payına arama, gözaltı, takibat düşer. Onu içeriden yine nüfuzunu kullanan Efruz kurtaracaktır. Vicdani’nin kendisiyle ve Efruz’la hesaplaşmasının başlangıcını Necla Uğraş’tan dinleriz.

Oyun boyunca ikilinin serüvenlerini izler, güler, düşünür, neşelenir, dersler çıkartırız. Her bir karakterde az veya çok kendimizi buluruz. Tamamiyle bir tiyatro oyununun hissetirdikleridir sergilenenler. Ne eksik, ne de fazla. Haldun Taner’in 1964 yılında yazdığı bu oyunun yönetmeni ise küçük yaşlardan beri tiyatro ile iç içe olup oyunculuğu ve müzisyenliği birlikte yürüten Özlem Winkler-Özkan.

“Getto Tiyatro”nun bir yıldır titizlikle çalıştığı oyun Hamburglu tiyatroseverler için sıradışı, hareketli, eğlenceli, neşe ve keyf veren farklı bir performans.

25.04.2015

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular