13.3 C
Hamburg
Dienstag, September 22, 2020
Start Kultur Yazar Yazar

Yazar Yazar

Haksız okur tanrı yazardan değinmedik konu bırakmasın ister. Bunun karşılığında hiçbir şey yapmadığı gibi o türden yazıları da beleşe okumak ister. Oh gel keyfim gel! Yazar yazsın, o okusun. Adam sanki bu türleri eğlendirmek için dünyaya gelmiş. Yandaş olmasını isteyenler olduğu kadar muhalif olmasını isteyenlerin de binbir teorisi ortalıkta cirit atar. Bunalan yazarın geldiği en son nokta topunuzun … olur. Al birini vur öbürüne. Aslında burada okuru değil yazarı suçlamak gerekir. İlla da birilerine yaranacağım, birilerine şirin gözükeceğim, birileri beni beğensin diye eline kalem alırsan sonunda o kalemi yedirtirler insana. Aksine, tersine kendi doğrularını yaz ki okur sana gelsin. Yalanları, haksızlıkları, tanık olduğun sıradışılıkları anlat ki, bir özgünlüğün olsun.

Dünyanın en zor ve nankör mesleğidir yazarlık. Yine de mutluluğa giden birçok yoldan biri. “Seni okumaya tenezzül etmem ben” diyene kim ne diyebilir? Silahı şakağına dayayıp “oku len!” mi diyeceğiz? Okumak, gönüllülük işi, hâlâ böyle. Yazar yazar, bazen yasaklanır, bazen övülür, bazen ciddiye alınmaz, çoğu zaman unutulur, eleştirilir ama ne olursa olsun yazdıkları hep kalır. Günü ve zamanı geldiğinde onu ve fikirlerini, çalışmalarını arayanlar unutulmuş tozlu raflardan yapıtlarını alıp yine okurlar.

Zamana karşı bir yarıştır aslında yazmak. Ölmeden birkaç satır daha yazarak şu yükü biraz daha hafifletmek istemek macerasıdır. Biraz vicdan, biraz ahlaki sorumlulukla süslenip püslenmiş, gönüllü bir çılgınlıktır da aynı zamanda. Her babayiğidin harcı olmadığını bilenler bilir. Nice usta, nice çırak uğraşır da uğraşır. Çoğu bunu sırf birilerine yaranmak için yapıldığını zanneder. Oysa bir tercihtir yazmak, başlı başına bir tarz, felsefi duruş, yaşam anlayışıdır. Ne kadar kendinizi verir, emek harcarsanız o kadar çok emeğinizin karşılığını alırsınız. Birilerinin size bu konuda ahkam kesmesine izin vermek yine yanlıştır. Herkes fikrini söyleme özgürlüğüne sahip ise, siz de dinlememe, kulak tıkama, yapmama, uymama özgürlüğüne sahipsinizdir.

İnsanlar aynı şeylere inanmak, aynı düşüncelere sahip olmak zorunda değildir. Farklılık, çeşitlilik zenginliktir. Hayatın renkleri, sesleri, tanık olunan olayları, tecrübeler, birikimler çeşit çeşittir. Bunun en iyisi ve doğrusu olduğunu görmek, anlamak gerekir. Ne tip insandan, ne de anlayıştan insanlığa bir yarar gelir. Sürekli bir savaş, dalaşma, kavga halinde olanların akıntısına kürek sallamak da bir duruştur. Ama onların seçme özgürlüğü kadar bizim de seyirci olma, kalma, bakma veya isyan etme özgürlüğümüz vardır.

Yazarı militan yapıp, ucuz ajitasyon ve propaganda düzeyinde günlük dar siyasi çıkarlara kurban etmek isteyenler tabi ki sizi engeller, yasaklar veya ambargolar koyar. Dışlar, görmezden gelir, ciddiye almıtormuş gibi takılır. Ama hangi edebiyatçının siyasi komserin tescil damgasına ihtiyacı vardır sorarım. Herkesin yeri, ödevi ve görevleri ayrı ayrıdır. Saygı görmek isteyenler saygılı olmak, davranmak zorundadırlar. İdeolojisiz yazar zaten yoktur.

Herkes yazar olamaz, siyasetçi, pilot, gardiyan, gazeteci, diş doktoru, otobüs şoförü, hemşire olamaz. Hepimizin ayrı bir önemi ve kendi mesleğine has özellikleri vardır. Bir koltukta birkaç karpuzun taşınamayacağını herkes bilir. Öbür türlüsü karpuz düşer, kırılır, ardından bakakalırsınız.

28.11.2014

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Yaklaşırken

Bugün sizlere yaklaşmakta olan önemli bir günden bahsetmek istiyorum. Hayvanlara karşı duyarlı olup da böylesi bir günü bilmemek olmaz. Gerçi bazılarınız biliyor olabilir ama...

İÇİMİ TİTRETEN SES

Onu memleketimin sakıncalı yıllarında, sesine hayran olarak tanıdım, tanımama vesile olan ise nur içinde yatsın edebiyat öğretmenim, Huricihan Kadirbeyoğlu idi. Yıl 1979 İstanbul'da lise ikinci...

Beyin kanaması inmeye neden olabilir

Medicana International Hastanesi Doç. Dr. Ali Yılmaz, beyin damarlarında meydana gelen kanama nedeniyle, kanamaya yakın beyin hücrelerinin ölümü anlamına gelen "beyin kanaması"nın inmelerin yaklaşık...

Apothekennotdienst als eigenständige Säule der Notfallversorgung weiterentwickeln

Der Notdienst der Apotheken ist eine eigenständige Säule der Notfallversorgung und soll als solche weiterentwickelt werden. Thomas Benkert, Vize-Präsident der Bundesapothekerkammer (BAK) resümierte das...