9.5 C
Hamburg
Montag, Oktober 19, 2020
Start Bücher Yaşar Kemal: Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor

Yaşar Kemal: Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor

Kapakda da yazıldığı gibi Alain Bosquet adlı Fransız edebiyatçıyla yaptığı görüşmelerden oluşan kitap sıradan değilde edebi röpotaja mükemmel bir örnek. Hiçbir gazeteci bir edebiyatçının yazın ve düş dünyasının derinliğini, çapını, her yönlü ebatlarını anlayıp kavramaya yönelik ne türden sorular sorulabileceğini bilmez. Birkaç kişisel örnek kaç adet basıldı, bir dahaki eseriniz ne olacak, nerede bulunabilir gibi gibi soranın enteleküel düzeyini veya düzeysizliğini yansıtan karikatürler. Alain Bosquet örneği bu tezi ispatlıyor, edebiyatçıyı en güzel edebiyaçı dile getirir.

Yaşar Kemal belki anı türünden bir şeyler kaleme alsaydı bu denli derinlemesine çok boyutlu yoğunlaşılmış eşsiz bilgiler sunabilir miydi bilinmez, ama oratada yirmi yıllık bir yazar edebiyatçı dostluğu sözkonusu olunca sohbetin sıradışılığı kendisini gösteriyor. Usta romancıya çocukluğunu anlattırıyor sorgucu, ta bebekliğinden hatta. Göçebelikten mi gelme olduğundan yoksa yerleşik hayata geçip geçmemiş olduklarından, dağdan, ovadan, aşiretten, eşyalardan bahsettiriyor ilk soru. Altmışüç sayfa boyunca Yaşar Kemal ilk yıllarına değiniyor. Daha ortada yazarlık yok, destan dinleyen, dengbejlerin büyülü anlatılarından, sihirinden etkilenen, şekillenmeye başlayan biri var.

Sorular soruları izliyor, Fransız yazar insanlık için soruyor, o yıllarını Kürt yaşamını merak ediyor, anna-babasını anlayıp tanımak, yazarın üzerindeki etkilerini bilmek istiyor, 1920-30’lu yıllardaki tipik bir Kürt çocuğunun yaşamını, hayata dair ilk derslerini, aile bireylerini ve bunların uğraşılarını, ilk arkadaşları, yazarın ailesine dair derinlemesine sorular.

Burada durup sorulabilir de bu denli kişisel, detaylı belki de kimileri için rahatsızlık verebilecek soruların sorulmasından öte yanıtlar verilmesinin istenmesi ne kadar doğru diye. Satır aralarında şahsen ben batılı aydının kibirli bakışlarını görüp yakalayabiliyorum. O herşeyi bilmek isteyen ama kendisinden pek bir şey anlatmak ve vermek istemeyen günümüz uygar aydınını. Alain Bosquet‚i tanımıyorum, hadi itiraf edeyim merak dahi etmiyorum. Yıllardır Avrupa’da yaşıyor olsam da Avrupalı aydının toplumsal muhalefet, doğa ve insan sevgisi, dine bakışı, ilticacılar, ırkçılık, Irak Savaşı gibi insanlığı genel anlamda ilgilendirmesi gereken konularda ne denli bireyci, tüketici, bencil, vurdum duymaz ve teknokrat olduklarını çok iyi biliyorum. Belki bu yüzdendir batıda en azından günümüzde aydın olmadığını sıkça iddia etmem.

Geriye dönersek beyaz adam yine bilmek istiyor kara adamdan ve nihayet yazarın edebiyatla ilk tanışmasına geliyoruz, ilk kitap ne zaman okundu ve neydi, ilk okumanın etkileri, ilk kullanılan dil, kişiliğin oluşumuna dahası gelişimine yol açan bağımsızlık fikirleri, diller arasındaki seyahati, neden yazar olmaya başladığı, ilk başladığı yaşı, yazıya başlarken ki düşleri, amaçları, o yıllardaki kültürel birikimi, hangi patlamaların yazmaya yol açtığını, aile içerisindeki rolü, yazarken özgür olup olmadığının saptanması, ilk siyasi bilgilerinin oluşumu ve ortaya çıkışı, o yıllarda dünyanın genel hali gözönünde bulundurulduğunda bunun yazarın üzerindeki etkileri, değişen imparatorluktan cumhuriyete geçen memleketi hakkındaki gözlemleri, 1940’lı yıllardaki Kürt sorunu hakkındaki düşünceleri, yazarlığa adımını attığı yıllardaki okuduğu kitaplar, ilk yapıtların ne zaman yazıldığı, şiirle tanışması, siyasi görüşleri, yazar anlamasa da dini inancı ve daha benzer irili ufaklı yığınla detay dolu sorular.

Sorular değil üstadın verdiği yanıtlar asıl kitabı okunulur kılan. Büyük ustanın kendi dünyasından yansıttığı kareler. Yaşar Kemalsevenler için eşsiz bir derya. Onu tanımak, anlamak, kavramak isteyenler için yığınla ipucu dolu bilgiler yumağı. Keşke her edebiyatçımızın böylesi sohbetlerini konu edinen yapıtlar yayınevleri tarafından basılsa, okurlarca sorulsa, düşün dünyamız kesinlikle daha da zenginleşirdi.

2012

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Çukurova’nın „can suyu“ Ceyhan Nehri kartpostallık manzaralar sunuyor

Çukurova'nın bereketli tarım arazilerine "can suyu" olan, yeşil ve maviyi bir arada bulunduran Ceyhan Nehri, doğal güzelliğiyle görsel şölen sunuyor. Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde doğan ve...

Steigende Corona-Zahlen: Bündnis sagt geplante Menschenkette am Dannenröder Wald ab

Fortsetzung der Räumung durch die Polizei ist unverantwortlich Neun Tage vor der geplanten Menschenkette am Dannenröder Wald sagt das NGO-Bündnis für den Wald und...

UNO, doğa dostu yeni „akıllı ambalaj teknolojisini“ tanıttı

UNO Üst Yönetici (CEO) Vekili Evin Pehlivanlı, "UNO olarak doğanın korunmasına verdiğimiz desteği yüzde 100 bio çözünür akıllı ambalaj teknolojimiz sayesinde artırmaktan mutluluk duyuyoruz....

EU finanziert Projekte zur grenzüberschreitenden Medienzusammenarbeit

Das von der EU mit 1,2 Mio. Euro geförderte Projekt Stars4Media hat gestern (Mittwoch) 21 Initiativen ausgewählt, die die grenzüberschreitende Medienzusammenarbeit verbessern sollen. An...