27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartKulturKinoBalatlı Arif

Balatlı Arif

Atıf Yılmaz´ın yönettiği Ayşe Şasa´nın yazdığı 1967 yılı yapımı siyah beyaz çekilmiş Balatlı Arif filminde, filmin kahramanı Yılmaz Güney, İstanbul´da bir gecekondu mahallesinde yaşayan Arif Arabacıoğlu rolünde bir tıp öğrencisidir. Hayatını dahası geçimini at arbacılığıyla kazanmaktadır. Film mahalle sakinlerinden Hukuk öğrencisi genç Erdoğan´ın intihar etmesi ve Arif´in buna müdahale edip hayatını kurtarması ile aslında başlar. Erdoğan´ın intihar gerekçesi bir pavyon şarkıcısına duyduğu karşılıksız aşktır, hayata döndükten sonra bile anasından sopa yemekten kurtulamaz. Arif mezun olunca sevdigi aynı mahalleden anasız büyüyen Çiğ Osman (Dalyan Topatan)´ın kızı Gülşen (Nebehat Çehre) ile evlenme hayalleri kurmaktadır. Filmin diğer oyuncuları Hakkı Haktan, Ersun Kazançel, Ahmet Turgutlu, Tülin Oral, Erdal Özyağcılar vs.

Çiğdem İstanbul Üniversitesinde okuyan bir öğrencidir. Birkaç serserinin saldırısından Arif´in müdahalesi ile kurtulmuştur. Üniversite çıkışı Arif ile randevusunda arkadaşlarının kaba müdahalesi ile karşılaşırlar. Yatmaya gittiklerini öne sürerek laubalilik yapan üniversiteliyi Arif, bir kafa atışı ile yere düşürür, Arif milllete birden bıçak çeker ve olay yerinden kaçar. Utangaç üniversitelinin şakaya tahammülü yoktur. Herhalde artık günümüzde böyle üniversiteli de yoktur. Daha sonra kendisini bulan Çiğdem ile zengin semti Nişantaşı´na evine gider. Kızı evine bırakan Arif parası olmadığından daha sonra bindikleri taksiden borçlu olarak köşede ilerideki sokakta ayrılır. Yürüye kahrede yoksul gecekondu semtinde ki evine döner.

Gülşen bir hafta içerisinde Arif ile evlenme umudu ile Emine kadına büyü yaptırıp Arif´in eşikte üzerinden atlaması için kapısına bırakır. Arif´in annesi ise oğlunu zengin sosyete kızlarına layık görmektedir, fakirin kızı Gülşen´e değil. Oğlu ile bu yüzden her zaman ki gibi atışır. Oğlu Arif boşuna yıllarca sıralarda dirsek çürütmemiştir, bu kız için değil. Oğluna nasihatten sonra yerleri süpüren Arif´in annesi yapılan büyüyü kapıda bulur ve Arif´e gösterir. İki aşık mahallenin çeşmesinde daha sonra buluşma kararıyla ayak üstü görüşürler. Mahallelinin Arif ile muhabbeti traji komiktir. Hastaları iyileştirir bir sene yedi ay sonra doktor olacak tıp ögrencisi, aynı zamanda Gülşen´i alacaktır bu zaman sonunda doktor olur olmaz. Arif´in annesi buna yanaşmasa da.

Çiğ Osman kızı Gülşen´i Jilet Turan´a vererek, onun önerdiği kaptı kaçtılara ortak olma fikrine sıcak bakmaktadır. Bundan haberi olan Gülşen gelişmeleri Arif´e haber veririr. Buluştukları yerde babasının baskınına uğrayan Gülşen kaçar. Arif Jilet Turan ile bıçaklı bir kavgaya girişir, kalabalık bir mahalleli grubu araya girerek ikisini ayırır. Baba Osman ertesi gün mahallelinin kefil olup organize edeceği bir nişan ile sakinleştirilip yatıştırılır.Ve ertesi gün mahallelinin huzurunda nişan gerçekleşir. Arif´in kafasında nişan anında dahi ertesi günkü sınavı vardır.

Üniversite de zengin öğrenci Çiğdem´in gelip kendisini bulması ile Arif gevşek uçkurlu maço erkeklerin pozisyonuna düşer. Ne nişanı ne beş yıllık sözlüsü Gülşen´i hatırlar Çiğdem´in kollarında. Son anda kendine gelir ve Çigdem´e ona el sürmemekle ne kadar saf olduğunu gösterir. Ve bir gecede Çiğdem kendisine nişanlanma teklifinde bulunur. Gevşek Arif nedense unutur ve saklar Gülşen ile nişanlı olduğunu, bizimki Çiğdem ile de nişanlanır. Ve bu arada ertesi günkü sınavına zamanında yetişemez. Fazla sürmez kendi reel yaşamına geri döner. Böyle ikili devam ettiği günlerden bir gün ezeli düşmanı Jilet Turan tarafından görülüp takibe uğrar. Ve böylece foyası açığa çıkar. Ve hayat gerçek yüzünü saklamaksızın ona da gösterir.

2008

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular