ALMANYALILAR

Otobüs

Otobüs

Tunç Okan´ın oynayıp, yaptığı, yazıp, yönettiği Otobüs filmi 1974 yılı yapımı ve Okan´ın ilk yönetmenlik ürünü. Sosyal içerikli bir dram. Bugünkü kafa ile baktığımızda özellikle biz Avrupa´dakilerin oldukça karikatürize edilmiş bir geliş öyküsü diyebiliriz. Ama yanıltır, aradan onlarca yıl geçmiş olmasına rağmen benzer öyküler hala Türkiyeliler için gündemdir. Her buralara gelen yabancının bir ayrı öyküsü, film olabilecek, bir kaç romana sığmayabilecek hikayeleri vardır.

Hurda bir otobüsle belki köyünden başka kasabayı bile görmemiş, 9 kaçağı daha sonra anlaşılacağı gibi gümrüklerdeki aynı şebeke elemanlarının yardımı ile ne edip edip İsveç´e getiren uyanık insan taciri, ellerinden son paraları, evrakları, umutlarını da dolandırarak soluğu bizim Hamburg´da kerhaneleri ve meşhur bıçaklama olayları ile ünlü St. Pauli´de alır. Bizim kaçaklar otobüste bekleyerek onun gidip polisten çalışma izni alıp geleceğini ve hemen işbaşı yapacaklarının hayalleriyle çevreyi camdan gözler, insan tacirinin kendilerine öğütlediği gibi bir yere gitmeyip otobüste beklerler, bir polisin otobüsün park edildiği meydanda gezinmesi ile panikleyerek kendilerini perdeleri çekili otobüsün içerisinde saklamaya çalışırlar ve hatta başarılı da olurlar.

otobüs

Bundan sonrası ise tam bir göçmen dramıdır aslında. Gece olur, herkes evine çekilir, bizimkilerden önce ikisi kendilerinde cesaret bulur, birazda dayanılmaz zaruri ihtiyaçlarının dayatmasıyla dışarı çıkarlar. Sonra da diğerleri. Film bu ve benzer mini yenilikler, şaşkınlıklar, bura insanı ile farklılıklar arasında bir kaç saate ve güne yerleştirilerek araya kara bir gülmece de sığdırılarak ustaca verilmiş. Kısaca bizim kaçakların o meydanlıkta getirilip açıkca kendi kaderlerine bırakılmış bu insanların çevresi ile ilk tanışmalarını, ilk anlarını anlatan, oldukca çarpıcı ve etkileyici söylemleri olan seviyeli bir deneme. Gece teftişine çıkanlardan birinin yolunu kaybedip polisten kaçarken ki sahnesi ve sonrasını acaba hangi kaçak ruhunun derinliklerinde hissetmemiştir. Salt Almanyanın muhafazakar tutucu Hristiyan Demokratlarına göre Almanya´da bir milyon kaçak insanın yaşadığından söz ediliyor. Dile kolay, kaçak yaşamak. Normal insanların tasavvur edemeyeceği duygular, özlemler, tasalar, işleyiş. Maalesef Otobüs´ün arkası yok, ne edebiyatta ne sinemada. On yılların göçmenlik olgusu şimdi bizleri çıkardı ortaya, bura dili ile film yapmak, yazmak, çizmek, ama eleştirel yanımızı ve kim olduğumuzu nereden geldiğimizi ve neden burada olduğumuzu unutmayıp, yitirip öldürmeden.

Güçlü bir sinema ve sosyal eleştirinin aleni yansıması olan bu filmi tabi ki yasaklamışlar. Uzun yıllar Türkiye´de gösterilmemiş ve en sonunda vicdanlı Danıştay üyelerinin kararı ile yasak kaldırılmış. Filmin birçok uluslararası ödül alması belki bu kararda etkili olmuştur. Yada Avrupalıların da filmde gösterilmediği gibi senin benim gibi normal insanlar olduklarının farkına varmışlar. Siyasilerimizin genel durumu ise hala burada onyıllardır yaşar memlekette devrim yapar, vatanı kurtarırız. Bura toplumuymuş, burada yaşadıklarımızmış, konuşulması bile ayıp.

Tabi ki Otobüs filminden bu yana bir çok sey değişti. Avrupa ile az çok yakınlaşmasak bile nasıl işlediğini öğrendik, az biraz da sayılsa uyuma ayak gösterdik, yine de evlerimizi kadın ve çocuklarımızla birlikte yakarak bize ne yaparsak yapalım yabancı olduğumuzu, kesinlikle buralı olmadığımızı beyinelerimize kazıttı yerliler. Ama öykü, kaçakların öyküsü, gelişler, insan tacirlerinin dolmak bilmez kasası büyüdükçe büyüdü. Hala bugünkü genel görüntü itibarıyle bile elimizde değil bir, on bin Otobüs yapacak, yazacak, oynayacak malzeme mevcut.

2009

2 Replies to “Otobüs”

  1. Tunç Okan’ın „Otobüs“ filminden onüç yıl sonra yaptığı „Sarı Mercedes“ de oldukça etkileyici ama „Otobüs“ gerçekten çok çarpıcı bir film. Yazınızı okuduktan sonra merak edip baktım da Tunç Okan, Almanya ve İsviçre’de yaşamış. Gerçekçiliğini oturttuğu sağlam temelleri buna borçlu demek.
    Gözlem gücünü ve bunu yansıtma yeteneğini sevdiğim bir diğer yönetmen olan Fatih Akın hakkında da kaleminizden bir şeyler okuyabilmeyi çok isterim. Bildiğim eserlerin, sizin deneyimlerinizin süzgecinden geçişini izlemek ve bakış açınızdan görmeyi denemek oldukça keyifli bir kazanım oluyor. Elinize sağlık.

    Gefällt 1 Person

    1. Kibar değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim. Sanıyorum Fatih Bey’in de bir kaç filmini değerlendirmiştim. Arşivde bulmam gerekiyor. Yeri gelince onun eserlerine de değineceğim şüphesiz. Günümüz sinemasının önemli şahıslarından biri. Dostlukla.

      Gefällt 1 Person

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

Ulucinar

Gönülden gönüle...

ŞİİR İKİZ

BİZ BİRİZ

Farklı Bakış Açıları!

Farklıyız, Burdayız!

VERİMLİLİK VE BAŞARI STRATEJİLERİ

Başarı Tesadüf Değildir

turuncumtrak

Truncumtrak'ın Dünyasına Hoşgeldin

Damladan, Ummana... Mustafa Murat GÜNGÖR Şiirleri

Merhaba Şiir Yürekli Dostlara/ Damladan, ummana, giden hayat yolculuğumuzda/ Şiir yağmurlarıyla ıslanmaya / hoş geldiniz, yol arkadaşlığı yapmaya ....

Tekin Kayahan

Geniş zamanlarda söylemek istediklerim

Garip Özne

Bir kelimeye, bin anlam yüklenmiyor Sırdaşım...

Haber Kayda Değer

"Çoksesliliği önemser"

Dogrulukcicegininblogu

dogrulukcicegi.com

%d Bloggern gefällt das: