ALMANYALILAR

Crossing Over

Crossing Over

Crossing Over sosyal içerikli alışılmışın dışında soran, sorgulayan, filmin bitiminden sonra akıllarda onlarca soru bıraktırıp yanıtlar aratan sağlam söylemli, ciddi bir film. Wayne Kramer´in yazıp bizzat yönettiği filmde usta oyuncular filme ayrı bir güç ve enerji katmışlar. Birden çok Amerikan rüyasının eleştirel açıdan işlenmesi, ABD´de oturum almak isteyenlerin nelerle karşılaşabileceklerine ve o hep abartılarak söylenen ama acı bir gerçekliği olan kültürler çatışmasına, töre cinayetlerinin bir tek Kürtlerde olmadığına acı bir örnek.

Kaçak insan avcısı polis amiri Harrison Ford´un vicdanı ile hesaplaşmasının filmin tümüne yansıtılması övgüye değer. Tabi ki benzer insanlar her daim var olacaktır. Taslima gibi islami teröre eleştirel bakmaya çalışanların şansının olmayacağı kesin, batıda özgürlükler var ama o kadar da değil. Vurgu olarak çok güçlü, inandırıcı ve samimi.

Filmde işlenen yabancı bir ülkede yeni gelenlerin oturum savaşını, bu sancılı süreçte yaşadıklarını galiba en iyi yine o süreci yaşamış yabancılar anlar ve hatta anlatır. ABD koskoca bir memleket, yüzmilyonlara varan karmaşık bir ulus. Hala her yıl milyonlarca insanın illa da Amerikalı olmak için başvurduklarını, kıtaya akın ettiklerini düşünürsek anlatılanların gerçeğin çok az bir kısmını yansıtabildiğini söylemek o kadar da yanlış olmaz.

crossing.jpg

Filmde bir birinden farklı insanların, bunların yazgılarının, umutları ve gelecek planlarının Los Angeles´de verdikleri kimlik alma, oturum alıp yasal bir statüye kavuşma mücadeleleri yer yer insanın tüylerini diken diken ediyor. Sırf bunun için vücudunu satan mı dersin, o dinden olmamasına rağmen yalan söyleyip din değiştiren mi dersin, evrakta sahtekarlık yapılması mı, sanki bir Hamburg macerası. O kadar çok benzerlik ve doğruluk var ki.

Ama böylesi sosyal eleştirel filmler için Alman sinema piyasasının ne parası ne yönetmeni ne de aklı başında izleyicisi var. Yerel tabirimiz ile bunlar hoş olmayan konulardır. Ne de Harrison Ford gibi vicdanlı polisleri ya da oyuncuları vardır buraların. Ne kadar farklı dünyalar da yaşıyoruz ama hemen hemen aynı koşullar altında benzer şartları yaşarken.

Her bir yabancının ayrı bir öyküsü, her birinin ayrı bir roman olabilecek anlatı zenginliği ve yer yer de dramı vardır demişti zamanın birinde deneyimli bir sosyal danışman. ABD´de bunun farklı olacağını sanmak yanlış. Ama görmezden gelinemeyecek gerçek Amerikalıların kendilerine eleştirel bakmayı bilmeleri, dünyada ABD karşıtı skandalların hemen hepsini ortaya çıkartanlar yine kendileri olmuştur.

Her yerde her zaman denir, haber ve gazetecilik ABD´den gelir diye, şimdilerde sinema da oradan geliyor. Oysa dünyada altı milyardan fazla insan yaşıyor, Tanrının bir tek onları koruyup bizleri tu kaka ilan edeceğini sanmak küfür ile eşdeğer. İnsan dünyanın her yerinde aynı, acıları, özlemleri, umutları, karşılaştığı çetin sorunlar karşısında takındıkları tavırlar, hatta nerdeyse sevinç ve gözyaşları dahi eşbenzer.

İnsan olmak, insan kalmak, insan gibi yaşamak her türlü milliyetten, kimlikten, paradan ve pasaporttan daha önemli ve değerli. Dünyanın neresinde olursak olalım. Crossing Over eleştirel bir ABD klasiği, sinemaseverlerin büyük bir zevk ile izleyecekleri bir dram şöleni.

2009

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

Ulucinar

Gönülden gönüle...

ŞİİR İKİZ

BİZ BİRİZ

Farklı Bakış Açıları!

Farklı içerikleri, eğlenceli anlatımı ve sürükleyici konuları ile tartismaci.com'u çok seveceksiniz.

%d Bloggern gefällt das: