5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021

Chiko

Chiko, Özgür Yıldırım isimli genç ve yaratıcı bir yönetmenin yaptığı ilk filmidir. Yaratıcılığı filmin bitiminden sonra hatta kendisi ve filmi ile ilgili Alman basınında çıkan yorum, haber, eleştiri ve tartışmalarda ele alınmış olabildiğine tek yanlı, hatta bir çok yerde açıkça ve utanmadan ırkçı, Alman popülizmi ve o meşhur kıskançlığı ile defalarca ele alınmıştır.

Film bir gangster dramıdır özünde, dahası bir Hamburg destanı, ustaca, hiç bir abartmaya kaçmaksızın, hatta eksik verilmiş bir şiddet ile bura toplumu ile yabancılar arasındaki uçurumun kaba, renksiz, doğal ve sıradan bir öyküsüdür. Alman cezaevlerine bakanlar bunun ne demek olduğunu kolayca anlarlar.

Suriye kökenli bir Alman profesör Almanca yazdığı kırkıncı kitabından sonra Der Spiegel dergisine verdiği bir röportajda bu ülkede kültür olmadığını, artık buralardan bıktığını, yaşananların utanmaz bir ırkçılık olduğunu söyleyerek burayı terk edip ABD´ye yerleşti.

Fatih Akın, Özgür Yıldırım ve benzeri diğer yaratıcı yabancılar olmaksızın Almanya´da o zırt pırt iddia edilen bir üst kültür vardır, ki bunun ne olduğunu, ne anlama geldiğini bira ve sosisten başka bir anlam ve içeriği olmadığını herkes bilir. Bir tek Asyalı saflar ve birkaç buraları bilmez şahıs Almanya´nın Goethe´nin Schiller´in memleketi olduğunu sanır, yerli gençler bu şahıslarını adını dahi bilmezler, onlar hala Adolf´a, Hess´e hayrandır anne-baba, yada nene-dedelerinden aldıkları terbiye ve miras ile hem de gizlemeksizin. Bana sorarsanız donuna kadar ırkçı, hemen her türlü kurum ve kuruluşu ile Alman olmaya çalışan, özünde bunun ne demek olduğunu kesinlikle bilmeyen ne idüğü belirsiz zengin ama zavallı bir memlekettir. Yabancı yönetmenler bu ülkenin biraz da cilasıdırlar, biz Kürtler ise karın ağrısı.

Bir Türk gazetesinde artık Almanya´dan alınan silahların Kürtlere karşı yapılan savaşta kullanılabileceğini, yeni bir anlaşmanın imzalandığını bu gün yazıyor. Katil ruhlu bir Türk askerinin cenaze törenine katılan bir Alman diplomatının yanınızdayız lafını manşetine neredeyse taşımış. Sanki yeni şeyler, sanki bunu zaten hep yapmıyorlarmış gibi. Bizde bilmiyoruz, bu ülkede yaşamıyoruz, kirli savaşın en büyük destekçisi ülkenin Almanya olduğunu hemen her Kürt biliyor. Türke sözde dost Almanya´nın Kürtlere sunduğu tek olanak, ülkesinde sunduğu en insani yardım uyuşturucudur. Bunu bilmek için illa da gazeteci olmak gerekmiyor.

Bu anlamda Özgür Yıldırım ve ilk eseri Chiko bildiğimiz, tanıdığımız hemen hergün duyup yakın tanığı oldugumuz onbinlerce öyküden birini anlatıyor. Yerli enteller bu başarılı gençleri öyle bir kıskanıyorlar ki bunlar hakkında çıkan yazılara bakmak yeter. Ben kişisel olarak gurur duyuyorum bu şahıslarla. Onurlu, kimlikli ve kişilikli insanlar olduklarını biliyorum, yaratıcı ruhlarının ana temel öğesinin insan sevgisi, başkaldırı, haksızlığa karşı çıkmak için yeri ve zamanı geldiğinde yasa ve kural tanımaz, asi bir geleneğin mirasçıları olarak yorumluyorum.

Buralarda çocuklar özellikle yeni nesiller büyüyünce pezevenk olmak isterler, ya da gazino, bar, diskotek önlerinde fedai, insanları içeri bırakmayan, döven, söven türünden. Ya da bir uyuşturucu baronu, para sorunu olmayan önüne geleni düzen bir mafya babası ya da anası. Bizler doktor, avukat, yazar olmak isterdik örneğin. Almanya´da bunlar hayal, yada çok küçük şanslı ve elit bir kesimin yararlanabileceği doğal gerçekler. Bizim çocuklara layık olan geri zekalı ya da özürlü çocukların okullarıdır paylarına düştüğü oranda bol bol. Hep eğitim seviyesi zaten düşük ebeveynler, geldikleri Anadolu ortamı suçlu gösterilir. Alman devletinin, yasalarının, ayrımcı hükümetlerinin, bürokrasisi ve uygulayıcılarının hiç bir suçu yoktur, onlar masumdur. Hep unuturlar son yirmi yılda 120´den fazla insanın sırf Alman gibi gözükmedikleri ve öyle olmadıkları için öldürüldüklerini.

Chiko ve benzeri filmler bir haykırıştır aslında. Ve aynen öyle yaşar, yaşamak ister gençlerin büyük çoğunluğu, bu toplumda yer edinmek, başarı sanılan hedefe giden yolda vurup kırdıkça, ağızlar dolusu küfür ve hakaret ettikçe yer edinildiğini sanırlar. Bunlara Allah, insan ve kitap sevgisi verilmez. Bizim gibi gariban yazarlara düşen sadece açlık, derin özlemler, yokluk, bol bol gözyaşı ve yoksulluktur ki o yüzden örnek alınacak bir yanımız, verilecek bir dersimiz yoktur, olamaz. Ama olsun beterin beteri var, bir de ilahi bir adalet var. İnsanların korunması gereken onurları, cezaevlerine tıklım tıklım balık istifi gibi doldurulan kimsesiz ve sahipsiz çocuklarımızın kulak tırmalayan sesleri. Onlar da kendi kültürünü yaratıyorlar dolu dolu, yerlilerin gazete haberlerinden tanıdığı şiddet ve kendi örnek temsilcileri ile.

Özgür Yıldırım, Chiko ile güçlü ve seviyeli evrensel bir sinema şöleni sunuyor. Alman sinemasında sosyal içerikli sağlam bir duruşu olan, Yılmaz Güney´den derin izler yakalamış, alçakgönüllü ama ciddi ve seviyeli bir yapıttır. Bu ve benzeri konuları ele almayan, ya da o meşhur can sıkıcı, bıktırıcı tekdüzeliği ile ele alan Alman sinemasının yüz akı, bizim toplumumuzun onurudur. Candan kutlamak, başarılarının devamını dostca ve samimiyetle dilemek gerekir.

2009

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular