0.4 C
Hamburg
Montag, Januar 25, 2021
Start Kultur Literatur Ağ’da Edebiyat Mümkün Mü?

Ağ’da Edebiyat Mümkün Mü?

Hayır değil. Karamsarlık yayan bir yazı olsun istemem. Yazarların sayfalarına bakası gelmiyor insanın. Yayınevlerinin he keza. Dağıtımcısı aynı. Hepsi satış, kâr, kazanç peşinde. Tabi haklı olarak. Para getirmeyen kitabı kim ne yapsın? Romanı, hikayeyi internetten okumanın neresi özel? Hani nerede o kurulan çok özel ve kişisel bağ, ilişki, çift kişilik bencillik? Ağın en iyi yanı kimin nerede ne yaptığının iyi bir araştırma ile kolayca ortaya çıkartılabileceği. Artık mahremimiz kalmadı. Kimi neredeyse kendisini tutamayıp, yayınlanmamış dosyasını yayınladı yayınlayacak. Bu anlamda kim ne kadar yazar, ona sayfalarına bakıp karar verelim istiyoruz. Ne büyük yanlış.

Belki tutucu ve muhafazakâr bakıyorum. Ağın okura da, gerçek yazara da bir yararı yok. Toptan red değil, işin özü bu. Herkesi belirli kategorilere koymak yanlış. En kaliteli olduğu iddia edilen edebiyat sayfalarına bakın, dikkatli bakarsanız görürsünüz. İlân almaksızın yazarın yeni yapıtına değinmeme kararı almış sayfalar, her geçen gün artıyor. Sitelerin de masrafları var. Her yazar kendi kişisel sayfasına sahip olabilir. Kolay bu. Sevdiğim yazarın sayfasını görünce tılsım bozulacak sanıyorum. Yazarı sıradanlaştırıp basitleştiriyor, kolay ulaşılır, ilahi özelliklerinden uzaklaşmış, çıplak bir insanevladı görmek tad vermiyor.

Edebi yazılar peşinde koşmak varken, edebiyat öğrencilerinin fakülte tezleri, akademik, hatta yarı edebi makaleleri, araştırmaları varken dedikodu sayfalarına takılıp kalmak anlamsız. Akademiler dahi ağda doğru dürüst edebiyat yapamazken, gariban yazar ne yapsın? Korsanların, tüccarın, reklamcının cennet dediği bir diyar ağ. Bir araştırma yapılsa en edebiyat içerikli film, etkinlik, sohbet, tanıtım kaç dakika süreliğine izleniyor, öylesi bir metin kaç saniye okunuyor diye, ortaya çıkacakların tüyler ürperteceğine, bıyıklarımı kesmecesine iddiaya girerim.

Geçen ayın ortasından beri yine ağdayım. Epey yakınma, şikayet, zorlama, eh biraz da ihtiyaç zorunlu kıldı. Beş sayfama gün boyu toplam yarım saat ayırmaya çalışıyorum. Zamana yazık. O süre içerisinde sağlam okur, yirmi sayfayı okumaz yutar, sindirir. Kimin o kadar boş zamanı var? Kiminin özel tutulmuş maaşlı reklamcısı olduğuna inanmıyorum, PR’le yazarın kendisini tanıtması kandırmacadan başka bir şey değil. Usta yazar neden buna ihtiyaç duysun. Edebiyat aşkı ona yetmeli. Yine de edebiyat üvey evlat değil. Yetim değil. Dışımızda, ulaşılmaz tepelerde değil. İnsanın olduğu yerde o zaten var. yalnız bir ada değil edebiyat. Yeni bir kültür yaratmak yine yazarların elinde. Sayfaların neye hizmet ettiğine bakmak gerek. Okumayı teşvike, edebiyatı sevdirmeye mi, yoksa it kopuğun cebine üç beş kuruş girmesine mi hizmet etmeli? Ağ’da meşhur olmuş, zengin olmuş edebiyatçıya denk geldiniz mi?

Ağ’da olmayana asosyal, ulaşılmaz, kibirli, burnu havada diyorlar. Gireni bu defa basitleştirip değersizleştirenler o biçim. Ağ’da benimsenmek için yazan edebiyatçının edebiyatını varın siz tahmin edin. Birilerinin hoşuna gitmek için taviz vermek aptalca. Ben buyum diyebilmeli sayfalar ve yapılan edebiyat. İster hoşunuz gitsin ister gitmesin. Ağda edebiyat yapılmaz. Ama edebiyatçı kendi dünyasından kesitler sunabilir. En ucuz ve basit olanaklarla yapıtlarını tanıtabilir, edebiyatı sevdirebilir.

Yazarlık haddinden fazla tek kişilik bir eylemdir. Ağ’da ki hayatta ise kollektif, çoğu zaman teşhirci, bazen de röntgenci bir dayatma söz konusu. Bu yapıtını göster, başka yapıtlara bak anlamına gelir. Eee? Baktım, haberim var. ama okumak için, not almak için ağa değil kitaba, okumaya ihtiyacım var. Ağ’da okunmaz bakılır, bakınılır.

10.03.2014

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular