5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartBücherTekgül Arı: Nişa, Kaybolmaya Hazır Değilim

Tekgül Arı: Nişa, Kaybolmaya Hazır Değilim

Parıldayan şaşalı tokasıyla psikoloji son sömestr öğrencisi Defne, bir gün yoksul mahallesinde kendi hayal dünyasında gezinerek yolunda giderken, mahallenin belalı kadınlarından şarapçı Şükrü’nün hanımı Nişa´ya denk gelir. Defne´nin mağara dediği, çocukken çok korktuğu ama içini daha görmediği ürpertici bir yerde yaşıyorlardır. Her köyün delisi misali, mahallenin delisi öğrencinin tokasına göz koyar. Defne baş edemez bir türlü. Sonunda mağaranın içini kendisine bir defaya mahsus olmak üzere göstermesi kaydıyla, kendince hesaplı kitaplı bir değiş tokuşa razı gelir. İçeride görülecek olanlar dışarıya kesinlikle aktarılmayacaktır. Nişa yaşça kendisinden büyük olan Defne´den mesleki etik anlamda psikiyatrist sözü alır. Böylece eve gelen belki de ilk konuğa rehberlik edilir. Misafir adeta rüyalar âlemine dalıp kendisini kaybeder. Kısaca Pandora’nın pardon ressam Şükrü’nün ve usta ögelerle süslü sihirli anlatının kutusu açılır.

Şükrü’nün geçmişine, gençlik yıllarına gideriz. Lale ile Güven yalnız yaşayan, geçimini çöp toplayarak sürdüren, küçükken babasının annesini gözlerinin önünde öldürdüğü Şükrü’nün birkaç günlüğüne misafirleri olurlar. Bir an da olsa örgütsel bir bağ ve ilişki içerisinde oldukları veya ikilinin illegalite koşullarında yaşamak zorunda kaldıkları kanısına kapılırız. Çöpten bulduğu güzel bir tokayı Lale´ye vermek için heyecanlanan Şükrü, evine geldiğinde polisin kurduğu pusuya düşer. Evine karakol kurmuşlardır. Tekme tokat dövülür, ikili tarafından kandırıldığına ve deli olduğuna kanaat getirilerek gözaltına alınmaya layık bulunmaz.

Her hafta düzenli olarak babasının katlettiği annesinin mezarını ziyarete giden Şükrü Lale´ye abayı yakmıştır. Terörist suçlaması ile tutuklanıp cezaevine atılan arkadaşlarına kafa yorar. Lale´nin kaldığı cezaevine elinde çiçeklerle dadanır. Askerler karasevdaya yakalandığını bildikleri Şükrü´yle yer yer alay eder, bazen de onunla empati kurar içlenirler. Şükrü’nün adı “hapishane kapısının delisi” ne çıkar. Günlerden bir gün Lale bırakılır, platonik aşkının kendisi için sakladığı toka nihayet eline geçer, Şükrü onu herkesin şaşkın bakışları arasında mezarlıktan topladığı çiçeklerle karşılar. En heyecanlı yerinde Defne içinde bulundukları ana geri döner.

Önce Defne´nin annesi, annesinin kankası, bıyıklarında gözü olan köfteci babası, kısaca ailesi ve komşularıyla, onların ekmek kavgasında nasıl mücadele ettikleriyle tanışırız. Sonrasında karşısında yeteri kadar emin olamadığı potansiyel aşkı üniversiteden arkadaşı Emre´yle tanışırız. Dönüşte Defne Nişa ile karşılaşır ve önceki gün kaldıkları yerden devam etmek ister. Kahveleşip fallaşırlarken Nişa Şükrü ile nasıl tanıştıklarının hikâyesi anlatır. Bu arada Nişa’nın annesi Falcı Gülnaz, babası Kalaycı Salalamo´yla, ailenin kökeniyle ve bilgeliyle, garip isminin nereden esinlendiğiyle tanışırız.

Tekgül Arı’nın bu anlatısında Orhan Kemal´den derin izler bulmak mümkün. Aile, mahalle, komşular, diyaloglar, iç içe geçmiş ustalıkla yansıtılan hikâyeler, yoksulluk, öylesine bir gerçeklikle verilmiş ki adeta üstattan satırlar döktürülmüş gibi. Mekân da, kahramanlar da onun romanları arasından çıkıp gelmişler sanki. Yer yer de Latife Tekin´den işaretlere denk geliriz. Tek boyutlu gecekondu mahallesinin bu boyutlarda anlatılabilmesine her zaman rast gelmeyiz. Karşımızda delişmen bir yazar ve yine onun yarattığı eşbenzersiz kahramanı var. Defne´yi başka maceralarda görmek hiçte fena fikir sayılmaz.

Sonrasında Defne Emre´nin davetine icabet eder, Emre’nin Şükrü’yü iyi tanıdığına hayretle tanık olur. Şükrü gençlik yıllarında Lale ile Güven´e yardım ettiği gibi Emre´nin arkadaşlarına da ressamlığını konuşturup pankart yazarak yardımcı olmaktadır. Emre´nin partisinde genel istek üzerine Defne, içinde yaşadığı gecekondu mahallesinin PEKTOK AŞ. aracılığıyla nasıl apartmanlaşıp komşuluk ilişiklerinin ortadan yok olacağı üzerinde derinlemesine durur.

Aileler, mahalle, Şükrü ile hanımı, çöp toplayan gerçek çevreci ressamın ürkütücü çizimleri arasında gider geliriz. Sıra Nişa ile Şükrü’nün nasıl tanıştıklarına gelir. Henüz yaşamadığı ilk aşkının ayrılık acısı akabinde gelecektir. Defne teselliyi Nişalarda bulacaktır.

Övgü dolu delişmen anlatının yergi içeren kısmı bolca Lale´nin olması. Şükrü’nün ilk aşkının ismi Lale´dir. Defne´nin üniversiteden direnişçi hocası he keza. Sonra Şükrü ile Nişa’nın kızının adı da Lale´dir. Anlatının sonlarına doğru ilk iki Lalenin ve bahsi geçen tokanın aynılardan oluştuğunu okuruz. Tokanın Şükrü’yü nasıl dönüştürdüğünü anlamak kolaylaşır. Roman mahallenin birinci boyuttaki olaylarıyla devam eder. Roman bitmeden Defne´nin trajik kaderini, babasıyla arasındaki soğukluğun sırrına da ermiş oluruz. Tabi sonrası da var.

Usta bir kurguyla örülmüş romanda Defne, ailesi, komşuları, üniversite ve arkadaşları ve tabi Nişalar arasında gider gelir. Usta yazar bize kahramanının koşuşturmacaları arasında yoksul bir mahallede dev bir hayat hikâyesinin küçük bir kesitini, tadımlık bir lokum parçasını veriyormuş gibi anlatır. Son yıllarda okuduğum sıra dışı, keyif ve heyecan veren, aralıksız kendisini okutabilen nadir romanlardan biri. Tekgül Arı’nın “Nişa, Kaybolmaya Hazır Değilim” isimli bu romanı okunması gereken bir gecekondu klasiği denilebilir. Eleştirecek ciddi bir eksikliğini bulamadım. İyi bir övgüyü hak ediyor.

19.12.2017

 

 

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular