0.4 C
Hamburg
Montag, Januar 18, 2021
Start Home Reşat Nuri Güntekin: Yaprak Dökümü

Reşat Nuri Güntekin: Yaprak Dökümü

1930 yılında yayımlanan Yaprak Dökümü´nde Reşat Nuri Güntekin bir memur ailesini bize anlatır. Kitabı isteyen istediği gibi yorumlar derler ya, en yaygın ve bilineni batılılaştıkça kaybolan milli değerlerimiz ile yitirilen ahlaki yanlarımızı dramatik bir biçimde ele alan bir yapıttır denir. Yine de sormak gerekiyor sanki aynı şeyler doğulu olarak kalsaydık başlarına gelmeyecek miydi? Pek de yerinde olmayan bir iddia hatta suçlama. Güntekin sosyal bir konuyu ele almış, bir ailenin parçalanması, ekonomik sıkıntıların yol açtığı kaçınılmaz sonuçlar, ilkeli ve erdemli, dürüst insanların karşılaşabilecekleri sorunlar ve çıkmazlar, daha geneli ve doğrusudur.

Yaprak Dökümü´nün ana kahramanı Ali Rıza Bey memurdur, çok çocuklu bir aile babasıdır, namuslu ve temiz bir insandır. Ve en önemlisi dürüst ve doğrucu bir insandır. Paranın benim gibi tek mutluluk olmadığına, getirmeyeceğine safça inananlardandır. Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca bilir, felsefe ve tarih hakkında okumuş, çok çalışkan bir mülkiye memurudur, annesi ve kız kardeşinin birbiri peşi sıra vefatları ile İstanbul´u terk edip uzun bir süre 25 yıl başka şehirleri çeşitli memurluklarla dolaştıktan sonra geri gelir. Kırkına yakın yaşlarda bir arkadaşının önerdiği biriyle sırf utanmamak için evet diyerek evlenir. Yedi sene içinde eşi ölen biri hariç birbiri ardı sıra beş çocuk dünyaya getirir. Hayatını beş çocuğuna iyi fikirler ve iyi bir ahlak vermeye adamıştır. Kendisi temiz, titiz, kalp kırmaz, kibar, nazik ve ince ruhlu bir insandır. Gayretli bir aile babasıdır yazarın deyimi ile Ali Rıza Bey.

Elli beş yaşına geldiğinde son vazife yerinde hiç hesapta olmayan bir gelişme sonucu görevini bırakmak zorunda kalan Ali Rıza Bey bir dönem İstanbul´da işsiz gezer. Bir kız kaçırma olayında haksızın onurlandırılıp haklının cezalandırılmasına işinden attırılana kadar müdahale etmiştir. Bağlarbaşı´nda babasından kalma eve yerleşir, eşinin bazı mücevherlerini satarak bir dönem idare ederler. Ve bir gün Babiâli´de dolaşırken bir öğrencisiyle karşılaşır. Muzaffer “Altın Yaprak Anonim Şirketi”nin genel müdürü ve iki büyük firmanın yönetim kurulunda üyedir. Hocanın Arapça ve İngilizcesi, Mısır ve İngiltere ile yapılan ticari ilişkiler konusunda elemana ihtiyaç olunmasıyla imdadına yetişir. Ve beş sene içinde Ali Rıza Bey şirketin en çalışkan ve iyi elemanı olup çıkar.

Ve hayat bu, ağının kim için nasıl, niçin, neden örüldüğü başlı başına bir gizem. Kızlarının arkadaşlarından çok zor durumda kalan ve kendisine işe alınması konusunda yalvaran Leman´ın şirkete alınması ile Ali Rıza Bey’in hayatı altüst olur. Leman hoppa biridir, kısa bir süre sonra Muzaffer´den hamile kalır, olayı kişiselleştiren Ali Rıza Bey gururu kırılmış olarak istifa eder. Gerisi bir türlü kendisini toparlayamayan bir aile dramının ebediyete kadar zevk ve büyük bir merakla okunacağı bir edebiyattır. Baba´nın iktidarı kısa bir süre sonra işsiz kalmasıyla sarsılır. Hayriye Hanım sıradan bir kadındır ve eşi ile aralarında uçurumlar olsa da iyi bir anne olmak için elinden geleni yapmak için uğraşır. Fikret en büyük kız, ailenin tek kurtulanıdır denilebilir. Leyla ve Necla şımarık büyütülürler, lüks ve eğlence düşkünlükleri sonlarını sadece hazırlar ve hızlandırır. Şevket tek oğuldur, babanın yükünü omuzlar, hoppa karısı Ferhunde ve kardeşlerine daha iyi bir yaşam sunabilmek için kendisini feda eder, en sonunda önüne geçemeyip çalıştığı yerden usulsüzlük yaparak para çalar ve hapse düşer.

Reşat Nuri Güntekin´in ölümsüz eserlerinden biri Türkiye romanının güçlü kalelerinden biridir Yaprak Dökümü. Dolu dolu bir edebiyattır yaratılan ve insanlığa sunulan. Nur içinde yatsın.

2009

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular