27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021

Ala Geyik

 

Ala Geyik

Ala Geyik 1959 yılı Atıf Yılmaz yapımı bir film. Yılmaz Güney´in oynadığı ikinci film diye de bilinir. Hikaye o yıllardaki adı ile Yusuf Karataylı yani Yaşar Kemal´in bir öyküsünden esinlenmiş. Her ne kadar kayıtlar filmin senaryosunun yazılmasına Yılmaz Güney ile Halit Refiğ´i de katsa da, film Atıf Yılmaz´ın kendi ifadesiyle senaryosuz çektiği ilk ve son filmidir. Yılmaz ile birlikte Pervin Par, Talat Gözbak, Muazzez Arçay, Asım Nipton, Kadir Savun, Danyal Topatan, , Erol Taş, İhsan Aşkın, Selahattin İçsel, Semih Sezerli , Gürsel Barlas, Aysel Kant, Ali Seyhan, Suzan Uçaner, İbrahim Çalkırcan, Sıtkı Güleryüz, Niyazi Başak oynamışlar.

Toroslarda Gökdereli geyik avcısı Halil ( Yılmaz Güney)´in iflah olmayacağını dul anası Sultan Karı (Muazzez Arçay), ile karşı köyden nişanlısı Zeynep (Pervin Par) sürekli kendisini ikaz ederek söylerler. Ama buna rağmen avcı bildiğini yapar, avlanırken hayatını yitiren babasından kalmadır avlanmak, gece gündüz demez avlanır, aylarca ava gider evine gelmez. Ava gider yine bir gün. Akabinde Sarıcalılar köyünden Karacaoğlu Ali Ağa (Talat Gözbak) yanında kalabalık bir yandaş topluluğuyla Gökderelilerin köyüne gelirler. Ahaliyi uyarıp kendi topraklarına giren hayvanların bundan sonra öldürüleceği uyarısında ve tehditinde bulunur. Ve Gökderelilerin bunu iyice bellemelerini ister. Ama kendi sürülerinin de Gökderelilerin otlaklarına girdiğini, böylesi yanlışlıkların olabileceğinden bahseden Gök Hüseyin Ağa´yı dinlemeyip köyü terk ederler.

Yolda çeşmeden dönen Zeynep´ten alay ederek su ister Ağa. Zeynep duymazdan gelip yoluna yanındaki kadın ile devam eder. Ağa ve adamları gülerek yollarına devam ederler. Ama Ağa´nın aklı Zeynep´te kalır. Dönüşte babadan kalma sadık adamlarından Durmuş Efendi´yi pınarın başında gördüğü kızın kim olduğu hakkında gizlice araştırma yapması için Gökderelilere birde oğlunun hapisten çıkması için yardımcı olacağı haberini göndererek Gök Hüseyin Ağa´ya gönderir. Adama şantaj yaparlar düpedüz, Gök Hüseyin Ağa yardımcı olma sözü verir, kızın kardeşlerini ve köylüyü ikna edeceğini söyler. Ağa´ya haberini yetiştiren uşak, kızın nişanlısı Halil´den kurtulmanın yolunu, onu nasıl ortada kaldıracaklarının planını da anlatır. Ağa Deli Ömer´i (Dalyan Topatan), Halil´in bir daha ne zamana ava gideceğini saptaması için görevlendirir. Onbeş gün sonra Halil´in yüklü heybesiyle ava çıktığı haberini alan Ağa adamlarıyla yola koyulur ve tek bir geçiti olan kayalıklarda pusu kurar Halil´e. Türkü söyleye söyleye pusu yerine gelen Halil olayın farkına varır. Birden avcıyken av durumuna düşştür, amansız bir kovalamaca avcı-av takibi başlar. Ava giden Halil avlanmak üzeredir. Am o usta bir avcıdır. Gün boyu adamları peşinden kovalatır ama yakalanmaz. Ağa eski eşkiya Mustan Çavuş (Erol Taş)´un da diğerlerinin istediği gibi takibi bırakıp sorunu başka yoldan çözme önerisine sıcak bakar ve köye geri dönerler. Akabinde Allahın emri peygamberin kavliyle Ağa Zeynep´i üç erkek kardeşinden kendi adamları aracılığıyla resmen istetir. Üç kardeş önce kıza danışak deseler de uyarılar sonucu işi yaşlılar heyetine devrederler. Köy halkı bir arada toplanmış ihtiyar heyetinin Ağa´dan yana alınan kararını görüşürken Sultan Karı basar heyetin toplandığı evi, verir veriştirir hepsine. Zeynep´i canı ile koruyacağını ve milleti korkak ilan eder.

Halil´in arkadaşları Duran ile (Kadir Savun) Köse (Semih Sezerli) dağlarda geyik avlayan Halil´in peşine düşüp olayı haber vermek için yola koyulurlar. Bu arada nişan hazırlıkları başlar. Çesmede Zeynep´i atıyla kıstırıp su isteyen Ali Ağa´yı Zeynep bu defa azarlar. Halil´in geyik avından geldiğinde onu oyacağını, meydanı boş bulup kendini bir şey sandığı gibi laflar eder. Ağa küplere biner. Bu arada Halil´i bulan arkadaşları ona olayı anlatmadan avladığı geyikleri beraber yüklenerek köye geri dönerler. Köyde onları geceden yaktıkları geliyoruz ateşine rağmen kimse karşılamaz. Her karşılaştığı Halile´e bir şey söylemez susar, anası hatta kız kardeşi bile. Halil üç kardeşleri görür onlarda bir şey söylemez. Nihayet Zeynep ile görüşen Halil ondan da bir şey öğrenemez. Erkek yürekli Sultan Ana oğluna milletin önünde her şeyi anlatır ve bir de akıl verir. Köyün yüreklilerini örgütleyen Sultan Ana gidip nişan yüzüğünü Ali Ağa´nın üstüne atmalarını emreder. Halil bu işi büyük bir başarıyla yerine getirir, köylüleride ona destek olurlar. Onuru kırılan Ağa adamını gönderip nişandan sonra içeriden çıkarttığı Gök Hüseyin´in oğlu İbrahim´in arkadaşı Halil´i üç kaylıklarda kurulacak pusuya çekmesini baba-oğula anlatır, aksi taktirde Ağa´sının bütün hıncını kendisinden alacağı haberini getirir. Gök Hüseyin Ağa fitneye başvurur, Zeynep´in ağabeylerini ziyaret eder, onları doldurur. Zeynep ile Sultan Ana´ya bir daha geyik avına çıkmama sözü veren Halil´e giderek onu da doldurur. Onu korkaklığından bir daha geyik avlayamamakla suçlar. Sarıcalılar Gökderilerin çobanını dövüp sürüyü elinden alırlar. Halil ve arkadaşları gidip hem sürüyü geri getirir hem de Ali Ağa´yı yine küçük düşürürler. Ağa çareyi Halil´i öldürene yüz altın vereceğini söyleyerek bıyıklı dört eşkiya tutmakta bulur. Kiralık katiller fazla sürmeden bıyıkları yolunmuş halleriyle işi yarım bırakıp bir daha Toroslarda dolaşmamak üzere başka dağlara döneceklerini Ağa´ya söylerler.

Ağa bunun üzerine yine hainlik yapıp Gökdereliler ile barış ister. İbrahim babası Gök Hüseyin Ağa gibi fitne eder geyik avlamaya tövbeli Halil´i yeni keşfettigi bir geyik yatağına gönderme bahanesiyle Ceylan kayalarına doğru yanına katar. Bunu haber alan Ali Ağa ve adamları peşlerinden giderler. Zeynep olayı duyar o da peşlerine takılır. Olayı duyan Halil´in arkadaşları Duran ile Köse he keza. Tam kurulan pusu yerine geldiklerinde Halil´i uyarıp kaçmaya çalışan İbrahim´i Ağa´nın adamları vururlar. Olay yerine gelen Zeynep´de yaralanır ama Halil yardımına yetişir. Ağa´nın adamları ikisinin çevresini sararken Duran ile Köse tam zamanında yardıma gelirler. Pusu kuranlar püskürtülür, ağır yaralı Zeynep köye getirilir. Koca Cerrah´ın yardımıyla yirmibeşinci gün artık kurtarılır. Ve bütün Toroslara haber salınır, görülmemiş eşsiz bir düğün yapılır. Bu arada Ali Ağa´da boş durmayıp yeni bir tuzağın hazırlıklarını adamlarıyla yapar.

Zifaf gecesi Halil geceyi sevdiği Zeynep´in kollarında gecireceğine tam geyiklik yaparak köyün çevresini sarmış Ali Ağa´nın adamlarının üfledikleri borulardan çıkan garip geyik seslerinin peşine takılır. Ertesi sabah pusu yerine vardığında onun gibi geyik seslerini duyup tuzağın peşine düşen ve bir şeyleri sezip tahmin eden Gök Hüseyin Ağa´nın zamanında müdahalesiyle Halil yine avlanmaktan kurtulur. Yanlışlarını gören ama son pişmanlığın fayda getirmeyeceğinin ispatıymışcasına Hüseyin Ağa vurulur. Halil hepsini tek tek avlar en sonrada Ali Ağa´yı. Ve hep beraber geri köyüne aslında gerçek yaşamda hiç bir daim olmayan mutlu sona kendisine yardıma gelen tüm Gökderelilerle yarı yolda karşılaşarak döner. Film ülkemezin ağa, sevgi, köylülerin zorba birine karşı dayanışma göstermesi ilişkileri babında yalan yanlış ama ütopik özlemi dahası söylemi olan bir sinema örneğidir.

05.05.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular