5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartHomeYeni bir yıl gelirken

Yeni bir yıl gelirken

Yeni bir yıl kapımızı çalmış geldi geliyorken geçmişe dair kabaca da olsa genel bir muhasebe yapmak birçoğumuzun sıradan alışkanlığı gibidir. Neler olupbitti, gelecek yıl neler olmalı? Zararlar ve ziyanlara karşılık kazanımlar, başarılar, elde kâr hanesine yazılabilecekler tartılır, ölçülür biçilir. A´dan Z´ye bahar temizliği gibi gündeme alınır. Yolunda gidenler ile gitmeyenlere dair aritmetik hesaplara dalınır. Hayatımızdan ne kadar memnunuz, nelerden şikâyetçiyiz, neleri daha iyi yapabilir, nelerden uzak durmak daha iyi gelir gibi sayısız konu ameliyat masasına yatırılır. Her şey biraz daha mutlu, huzurlu, daha iyi bir yaşam sürmek içindir.

Ne kadar bireysel veya bencileymiş gibi gözükse de sımsıkı sarıldığımız tercihlerimiz, insan nihayetinde sosyal bir varlıktır. Kısaca alınan her karar, varılan her sonuç öyle veya böyle genele, topluma, çevremize yansır, yansıtılır. Hem kendimiz için dilekler tutarız, sevdiklerimiz için, yakınlarımız, ailemiz, eş dost akrabalar, sonra sıra tanıdıklara gelir, konu komşu derken millet akla gelir, vatana hayırlı olacak dileklerle, sarıldığımız fikirler ve dünya görüşünce umut ağacına sarıldıkça sarılırız.  

Almanya´da hükümet hâlâ kurulamadı, darbe yapacak generallerin olmaması hepimizin şansı. Bundan gelecek yılların göçmenler için daha da zor ve çetin geçeceği anlamını çıkartmak yanlış olmayacaktır. Memleket cadı kazanı. Hem hükümet, hem devletin başı bir Amerikan mahkemesinde utanç verici boyutlarda yargılanıyor. Gururuna ve onuruna düşkün bir milletten ses seda yok. Erdoğan’ın bu vartayı da atlatacağı ortada. Zaten ona AKP´liler dışında kimse bir şey yapamaz. Olup bitenlerin AKP´lilerin kanına henüz dokunmadıkları anlaşılıyor. Kürtler başta olmak üzere her türden muhaliflerin hayatta ve ayakta kalma mücadelesi kıran kırana sürüyor. Ölümlerin, gözaltı, işkence, tutuklama, cezaevlerine atılmaların sonu gelmek bilmiyor.

Mutluluğu romanlarda, öykülerde arayanlar olduğu kadar müzikte, resimde, sosyal medyada arayanlar da var. Her birimizin uğraşı, bakış açısı, görüş alanı bir diğerinden farklı. Her birimiz ayrı bir ses, renk veya harf gibiyiz. Dokunulan her birinin bir diğerinden değişik nice anlatısı, derdi, şikâyeti var. İyisi mi dokunmamak en iyisi. Herkesin derdi kendine yeter. Ama yine de dertlerini de konuşur insan, öyle veya böyle dile gelir, aynen su akar yatağını bulur misali.

Yeni yılda daha çok öykü, roman ve deneme okumak, daha çok bilgilenmek, biraz daha aydınlanmak herkes gibi benim de tek dileğim. Diğer her türlü dileğin gerçekleşme şansına kafa yormak aptallık. Bir de şu barış, kardeşlik, özgürlük gibi saftirik laflar söyleyenlere kıl olduğumdan öyle bir şey yapmıyorum. Herkesin gönlünce yarım yamalak dahi olsa mutluluğunu yakalayabileceği bir yıl olması dileğiyle.

04.12.2017

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular